Методи за поврзување: USB vs Wi-Fi vs Bluetooth

врзување

Една од најпознатите „скриени“ функции од страна на „Епл“ е врзување, функција што ни овозможува да споделуваме Интернет со кој било друг уред. Тоа е, замислете дека одиме на пат и јас имам 4G картичка во мојот iPad, бидејќи преку врзување на тоа Apple нуди од третата генерација на iPad Beе можам да споделувам Интернет од таблетот до компјутерот (или кој било друг уред). Врзаното поврзување може да се изврши на различни начини: преку USB, создавање Wi-Fi мрежа или преку Bluetooth. Кој метод да се користи и зошто? По скокот сите информации.

Кој метод на врзување да се користи и зошто?

Колегите од iMore извршија анализа на брзината користејќи ги трите различни методи за споделување на Интернет со iPad и ова беа резултатите:

 • Поврзување преку Wi-Fi: Преземање од 13.62 mbps, поставување 2.56 mbps, со просечен пинг од 115 ms
 • УСБ-поврзување: Преземање 20 mbps, поставување 4.76 mbps, во просек 95 ms
 • Поврзување преку Bluetooth: Преземање од 1.6 mbps, поставување 0.65 mbps, во просек 152 ms

Што значи тоа? Кој метод е точен? Па, еве ги клучевите за да откриете кој е вашиот метод во зависност од тоа што сакате да правите преку Интернет, односно употребата што сакате да ја дадете додека ја споделувате од iPad.

Споделувањето на Интернет преку USB е најсигурен и најбрз метод како што гледаме во тестот за брзина на момците во iMore. Покрај тоа, една од предностите на поврзување на нашиот iPad со компјутерот е тоа што додека пренесуваме Интернет, можеме да го полниме уредот. Доколку сакате врската да биде што е можно побрза, препорачуваме да користите USB (сè додека уредот што прима има бесплатен USB и е компатибилен).

Ако немате USB порти и не можете да го поврзете уредот за врзување примател преку Wi-Fi, ќе мора да го користите Bluetooth-от на вашиот iPad. Проблемот со овој метод е што ја троши батеријата многу брзо и може да се поврзете само со еден уред истовремено, додека повеќе уреди може да се поврзат преку Wi-Fi. Лично, би го оставил поврзувањето преку Bluetooth на последната позиција на „профитабилни методи“.

Конечно, ако сакате да споделувате Интернет со повеќе уреди истовремено (со до 10 во некои телефонски компании), вашиот метод е да креирате Wi-Fi мрежа. Иако не е толку сигурен како USB, тој нуди прифатлива брзина и не се забележува многу од една на друга метода. Но, се разбира, овој метод исто така ќе ја потроши батеријата побрзо.

Кој е вашиот метод за споделување на Интернет со омилениот iPad?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Abel dijo

  Па, кој метод би бил доволен со повеќе батерии, wi-fi или Bluetooth?

 2.   Луис Падилја dijo

  Користењето поврзаност преку Wifi ја троши батеријата многу побрзо отколку користењето Bluetooth. Методот WiFi има повеќе предности, како што истакна Ангел (поврзете повеќе уреди, побрзо ...), но ја троши батеријата.

 3.   Xavier dijo

  Пред твоите „брзини“ сум зачуден.
  Кога правам тетерување преку USB (телефон поврзан со кабел со компјутер) тоа ми дава максимална брзина од 429 килобити (дури и не достигнува половина мега).
  Не знам што може да биде.