Сина малина, квалитетна компатибилност со Mac, iPhone и iPad

Сината е добро позната по своите одлични микрофони, лесна за употреба и со USB конекција, што во голема мера го олеснува создавањето содржина за оние од нас кои не бараат сложеност што ја нудат другите „професионални“ производи, и сето ова без да се откажеме од висококвалитетно аудио.

По долго време користејќи го вашиот микрофон Сина снежни топки, имав можност да го тестирам вашето последно издание, Сината малина, преносен микрофон кој има огромна предност да може да се користи со вашиот компјутер поврзан на USB и со вашиот iPhone или iPad поврзан со неговото пристаниште Молња. 

Дизајн и карактеристики

Сноу на своите производи им дава поинаков изглед, што е неговиот бренд во куќата, а со овој мал микрофон не се разликуваше. „Ретро“ и модерен изглед во исто време што го сакаат сите, но постигнување на преклопен и компактен комплет идеален за транспорт насекаде. Микрофонот е многу цврст во раката, со металното тело и поддршката е совршено дизајнирана да се преклопува на себе. Многу е стабилно на бирото, нешто од суштинско значење во ваков производ.

Основата не е телескопска, но ако ви треба вакво нешто, нема да имате никаков проблем, бидејќи може да се закачи на кој било конвенционален држач за микрофон благодарение на адаптерот вклучен во кутијата. Дали имате статив за камера? Можете исто така да го користите со микрофон без адаптер.

Две симетрично поставени контроли на јачината на звукот на страните го комплетираат дизајнот на овој микрофон. Лево, контролата на јачината на звукот на слушалките за следење на аудио, од десната страна, контролата за стекнување на микрофон, која исто така ви овозможува да го исклучите звукот кога ќе го притиснете. Во предниот дел ЛЕР означува дека е вклучена (зелена) и кога звукот е пресилен (црвено), а на задната страна ги наоѓаме конекторот microUSB и приклучокот за слушалки.

Нешто важно за многу корисници: излезот на слушалките ќе го носи не само вашиот звук, туку и целиот звук што е во вашата опрема (музика, други звучници, ...) за да можете да го користите тој излез за да го снимите целиот аудио од вашиот подкаст без никаква латентност. Во прилог на гореспоменатиот адаптер за стоење, вклучени се microUSB на USB и microUSB на Lightning кабли. Штета што не отидоа на USB-C кабел.

работа

Користењето на микрофонот Сина малина е едноставно како приклучок и игра. Некои апликации автоматски ќе го детектираат аудио влезот, во други ќе мора да го сторите тоа рачно, но тоа ќе биде единственото нешто што ќе треба да направите за овој микрофон да го фати вашиот глас. Ова е микрофон со кардиоиден кондензатор, ако знаете што значи ова совршено, ако не ... во основа служи за фаќање на вашиот глас пред вас, но не го доловува она што доаѓа од околината. Ова е идеално за повеќето прилики, но не и за снимање на гласот на повеќе страни.

Навистина многу добро ја извршува својата работа и го отфрла целиот несакан звук како што е бучавата од климатизерот при снимање на аудио од придружното видео на овој напис. Се разбира, тоа не е микрофон што треба да се чува подалеку од устата, туку е близу до него, нешто што за моја употреба е совршено. Зголемувањето на звукот достигнува 40dB со помош на страничното тркало на микрофонот, без да треба да допирате ништо во вашата апликација за снимање. Крајниот резултат е многу добро аудио снимено во спалната соба на една куќа, без идеални услови за студио за снимање.

За вашиот iPhone и iPad

Но, најзабележителното нешто во врска со овој микрофон и што прави разлика со останатите е неговата компатибилност со уредите со iOS. Ако сте еден од оние кои ги користат своите мобилни уреди за да направат аудио записи, повеќе не мора да ги користите EarPods за тоа. Сината малина работи подеднакво добро и лесно на вашиот iPhone и iPad како што работи на вашиот Mac, и благодарение на кабелот microUSB до Lightning вклучен во кутијата, можете да го поврзете микро со вашиот паметен телефон или таблет компјутер на Apple.

Во овој случај, потребно е апликацијата да биде компатибилна со надворешни уреди, но веќе има добар дел од нив, како што се Garageband, BandLab или самите iOS Voice Notes. Исто така, како микрофонот има своја добивка и контроли за следење, без оглед што апликацијата нема напредни поставки. И сите доблести за кои зборував претходно за Mac се чуваат за iOS, очигледно.

Мислење на уредникот

Со целата гаранција што ни ја нуди бренд како Сината, со долгогодишно искуство во светот на звукот и со производи што се референца во нивниот сектор, кога ќе ги ставите рацете на Сината малина малку се сомневавте дека врвен "производ и покрај неговата големина и преносливост. Реалноста ги потврдува очекувањата и овој модел на микрофон ги носи сите доблести на висококвалитетните микрофони до вашите преносни уреди. Идеален за секој што сака микрофон за сите терени кој совршено се изведува на работна маса и во движење, ова Сината малина докажува дека преносливоста не е во спротивност со квалитетот. Микрофонот со сите додатоци што ги вклучува е достапен на Амазон за околу 215 евра од овој линк.

сина Малина
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
215 €
 • 100%

 • сина Малина
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и квалитет на материјалите
 • Максимална преносливост
 • Добијте контрола и мониторинг
 • Компатибилен со стативи за камери и микрофони

Contras

 • Без конектор за USB C

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.