Можеме да видиме полнач од 30 W оваа година во каталогот на производи на Apple

Компанијата од Купертино поставува многу предизвици за инженерите во своите канцеларии, во овој случај и секогаш според аналитичарот Минг-Чи Куо, фирмата од Купертино би работел на полнач GaN од 30 W што би овозможило уредите како iPhone да се полнат побрзо отколку што е денес, она што популарно го знаеме како брзо полнење.

Веќе многу брендови на полначи од трети страни се префрлија на полначи GaN Поради неговите предности во однос на претходните, овој тип на полнач можеме да го најдеме во популарни компании како што се Belkin, Anker, Satechi и многу други.

Белкин, совршено ни објаснува какви се овие полначи GaN (галиум нитрид). во случај некој да не знае:

Галиум нитрид или GaN е материјал кој почнува да се користи во полупроводници за полначи. Во раните 90-ти често се користеше во производството на LED светилки. Тоа е исто така популарен материјал за батерии за соларни ќелии за сателити. Различниот факт на GaN кога станува збор за полначи на уреди е тоа што произведува помалку топлина. Ова значи дека компонентите на полначот може дополнително да се пакуваат заедно за да се намали нивната големина, без негативно да влијае на капацитетот на полнење или усогласеноста со безбедносните стандарди.

Полначот од 30 W на Apple ќе излезе оваа година

Во секој случај, важно е да се напомене дека со овие нови полначи, компанијата од Купертино гарантира дека корисниците можат да ги полнат своите нови модели на iPhone со ултра брзо полнење и искористете го истиот полнач за MacBook, MacBook Pro, iPad Air и iPad Pro. Куо предупредува дека компанијата би можела да го подготви овој полнач во текот на 2022 година, па затоа ќе внимаваме на него. Она што исто така изгледа јасно е дека тој нема да биде вклучен во кутијата за iPhone и неговата цена може да биде околу 25 евра колку што чини сегашниот брз полнач на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.