Што можеме да очекуваме од Apple во 2018 година

Започнуваме нова година и како и обично ги ставаме нашите обложувалници на тоа што можеме да очекуваме од најважната компанија во светот. По затворањето на 2017 година со светла и сенки (секој ги дистрибуира), Apple се соочува со 2018 година во која ќе мора да продолжи да демонстрира на пазарите и неверниците дека продолжува да го заслужува првото место во рамките на најважните компании во светот, и пред сè, највлијателното.

Производи кои беа најавени, но допрва ќе се пласираат на пазарот, нови iPad, нови iPhone, долгоочекуваното обновување на опсегот на Mac компјутери со Mac Pro пред нив ... списокот на задачи што чекаат е многу обемен и сакаме да сумираме што сигурно ќе видиме и што можевме да видиме во оваа година што започнува денес.

Она што ќе го видиме без никакво сомневање: HomePod и AirPower

Apple сè уште чека неколку состаноци со своите корисници, со две совршено дефинирани имиња: HomePod и AirPower. Звучник во кој квалитетот на звукот ќе надвладее над неговата „интелигенција“ и базата на индуктивно полнење што ќе овозможи истовремено полнење на iPhone, Apple Watch и AirPods. Најавено во 2017 година, нивното доаѓање во 2018 година е сигурно.

Одбележувањето на HomePod ќе биде пред се и говорник, а кога ќе го кажеме ова, она што навистина го мислиме е дека Apple не сакаше да направи уред во стилот на Amazon Echo или Google Home. Apple сака уред со извонреден квалитет на звукот што е во состојба да ги утврди условите на просторијата во која се наоѓа и нејзината локација во рамките на таа просторија за да го прилагоди звукот на тие околности и да ни понуди највисок можен квалитет. За ова, има 7 високотонци, секој со свој возач, и 4-инчен вуфер свртен нагоре, покрај шест звучници кои ќе ни го доловат гласот без проблеми.

Очигледно овој звучник ќе има и Siri, а со помошникот на Apple можеме да дадеме гласовни упатства да започнеме да пуштаме музика или да испраќаме текстуални пораки, на пример, но нема да има напредни функции како звучниците на конкуренцијата, што не им се допадна на многумина. Е биде достапен во црно-бело, а неговото лансирање беше закажано за 2017 година, но „Епл“ во последен момент го одложи до почетокот на 2018 година нема точен датум. Неговата цена ќе биде 349 УСД без да се знае цената во други земји надвор од САД.

Базата AirPower на Apple ќе биде првиот производ од ваков вид од компанијата, која досега пушташе само базни за молња за iPhone. Оваа база за безжично полнење ќе биде компатибилна со Qi стандардот, исто како и најновите изданија од компанијата, кои се чини дека конечно решија да го усвојат овој индустриски стандард. Тој ќе биде компатибилен со безжичното брзо полнење на iPhone и како што покажува сликата ќе може да наполни три уреди истовремено. Само најновиот iPbone (8 и 8 Плус X), Apple Watch Series 3 и AirPods со новата компатибилна кутија (сè уште не е достапно) може да се наполни од оваа база. Не го знаеме точниот датум (почетокот на 2018 година) или цената, иако гласините зборуваат за небитната сума од 199 УСД во САД.

Нов iPad Pro без рамки

Откако ќе завршиме со производите за кои знаеме дека ќе пристигнат да или да, започнуваме со гласините за нови изданија, а во рамките на овие гласини iPad Pro се одлични протагонисти. По лансирањето на iPhone X со екран што го зафаќа скоро целиот преден дел на уредот, има малку сомнежи дека iPad Pro ќе биде следниот што ќе го вгради овој нов дизајн. Системот за препознавање на лицето на Apple (Face ID) нема да недостасува во овие нови iPad-и, па дури се шпекулира и за нов редизајниран Apple Pencil а можеби и со нови функции. Очигледно е дека тие ќе ги вметнат новите процесори A11 Bionic (веројатно A11X како што обично прави Apple со своите таблети).

Она што не се знае со сигурност е што Apple ќе стори со големината на екраните, бидејќи гласините се контрадикторни. Некои велат дека Apple ќе се држи до големината од 10,5 инчи, правејќи го iPad помал благодарение на овој нов дизајн без рамка. Други велат дека овој редизајн ќе достигне и 12,9-инчен. Она што се чини јасно е дека компанијата ќе продолжи да се обложува на ЛЦД технологија за овие екрани, бидејќи промената во OLED би бил голем предизвик на ниво на производство и доплата што Apple не сака да ја примени на своите таблети. Датумот на поднесување? Обложувалниците зборуваат по летото.

Поевтин iPad 2018 година

Apple не изненади минатата година со лансирање на iPad 2017, најевтиниот таблет што компанијата го лансираше до тој момент, во јасен обид да ги убеди луѓето да го обноват својот таблет или да се одлучат за него наместо другите подостапни опции на пазарот. Овој iPad 2017 го вгради A9 процесорот што му даде голема моќ, но имаше негативен дел на екранот, што претставува враќање назад кон претходните модели, како и во неговиот дизајн, исто така подебели. Можеби некои од овие проблеми би можеле да се решат со следната генерација што Apple може да ја објави оваа пролет.

IPad 2018 може дури и да го победи рекордот на цените на неговиот претходник, почнувајќи од 259 долари, иако ова е гласина што не е слушнала многу и која се чини тешко е да се види како реалност. Можеби тоа е најновиот напор на „Епл“ за повторно отворање на пазарот кој опаѓаше во многу квартали и единствена алтернатива да се натпреварува со огромниот број ефтини таблети со кои конкуренцијата ги преплавува полиците на продавниците.

Три нови iPhone-и, две нови големини на екранот

Apple го промовираше својот долгоочекуван iPhone X оваа година, искористувајќи ја XNUMX-годишнината од претставувањето на првиот iPhone. По неколкумесечни шпекулации дали сензорот за отпечатоци ќе биде интегриран во екранот позади, Apple одбра дефинитивно да прекине со Touch ID и да започне нов систем за препознавање на лице, Face ID. Помал iPhone, но со поголем екран, нова L батерија и нов дизајн кој се врати во челик и стакло по години користејќи алуминиум како главен елемент на својот најпознат производ. Овој iPhone X ќе биде оној што го означува патот по кој ќе се движи смартфонот на компанијата во наредните години, а шпекулациите за тоа кои модели на iPhone ќе ги видиме оваа година веќе ја преплавуваат мрежата.

Се шпекулира дека Apple може да лансира три нови модели на iPhone, со две нови големини на екранот. IPhone XI со иста големина како и сегашниот модел (5,8 инчи), iPhone XI Plus со 6,5 инчи и густина на пиксел што може да достигне до 500 dpi и OLED тип; и друг модел што би бил поевтин со големина од 6,1 инчи и ЛЦД-екран. Сите би имале сличен дизајн, без рамки и би биле компатибилни со безжично полнење, покрај инкорпорирањето на Face ID. Помоќни процесори, подобрувања на батериите и побрзи LTE чипови се некои од подобрувањата што би ги вклучиле овие нови модели кои не би пристигнале до крајот на годината.

Нов Apple Watch за 2018 година

Часовникот „Епл“ е секогаш протагонист на гласините околу компанијата, а веќе неколку години се шпекулира за промена на дизајнот. Apple Watch останува непроменет во дизајнот од неговото претставување во 2015 година, а 2018 година може да биде година во која веќе претрпе значителна промена. Екранот microLED може да го овозможи со поефикасна и потенка енергија, а нејзината големина го прави совршен да биде тест кревет на Apple и да ја донесе таа технологија подоцна на iPhone. Потсетиме дека тоа е токму она што се случи со OLED екранот, кој го пушти во продажба Apple Watch во 2015 година и кој стигна до iPhone во 2017 година.

Кога зборуваме за Apple Watch, зборуваме многу за неговиот однос со здравјето и за вградување на нови сензори поврзани со него. Новиот Apple Watch може да вклучува сензори за вршење електрокардиограми и на тој начин да може да оди подалеку од само срцевиот ритам што во моментот го следи. Исто така се шпекулира за пулсна оксиметрија за да се знае концентрацијата на кислород во крвта и сензорите за мерење на гликозата во крвта, но се чини покомплицирано е што тие пристигнуваат во блиска иднина, особено во секундите. Овој нов Apple Watch, кој би се појавил во два модела (WiFi и LTE), не би бил претставен до септември, заедно со новиот iPhone.

Обновување на Mac компјутерите

Компјутерите се една од очекуваните задачи на Apple веќе подолго време. Некои од нивните модели имаат дизајни кои не се модифицирани со години, како што се iMac и други се некаде помеѓу, не се знае каде ќе одат, како што е MacBook Air. Она што Епл го прави со своите компјутери е целосно непознато и обично е нешто каде гласините обично не се точни.

Новиот iMac Pro штотуку беше објавен иако ни беше претставен во јуни 2017 година, и веројатно ќе биде ажуриран оваа година. 21,5 и 27-инчен iMac ќе се ажурираат, дури и само со внатрешни подобрувања, како што се случуваше на годишно ниво подолго време. Можете ли да изберете помеѓу класичното сиво или просторот сиво на Pro? Се чини малку веројатно, бидејќи исто така се чини малку веројатно дека тие ќе имаат голем редизајн оваа година.

MacBook ќе биде можеби првиот модел што ќе се ажурира оваа година. Со две генерации зад себе, 2018 година ќе видите вградување на некои внатрешни подобрувања, но не се очекува дека ќе има големи промени или однадвор. Истото може да се каже и за MacBook Pro, чие ажурирање е повеќе од веројатно ограничено на ентериерот. Што ќе се случи со Mac Mini и MacBook Air? Тие се двајца од компјутерите за кои многумина велат дека се осудени на исчезнување, но не знаеме ништо за реалните планови што ги има „Епл“ со нив.

А, Mac Pro? Apple минатата година потврди дека работи на нов Mac Pro но тоа не би бил лансиран во 2017 година, покрај новиот екран. Не знаеме дали Apple ќе го пушти во продажба оваа година, но ако е така, би било нормално да се случи како со iMac Pro, се појавува на WWDC 2018 и започнува на крајот на годината. Можностите за проширување по продажбата и целосно обновен дизајн во споредба со сегашниот модел се сигурни, но за овој нов компјутер знаеме малку повеќе.

Нови AirPods

Слушалките од Apple продолжуваат да предизвикуваат сензација и се едни од најуспешните производи кај корисниците, со многу позитивни критики. По повеќе од една година на пазарот, се чини дека дојде време за ажурирање што го надминува новото полнење со индуктивно полнење што Апел го претстави во септември 2017 година и кое сè уште не го достигна пазарот. Овие нови AirPods може да вклучат подобрувања во најконтроверзните аспекти, како што е недостатокот на контроли на допир за јачината на звукот, покрај подобрувањата во Bluetooth, како што е вградување на технологијата 5.0 што веќе ја носи новиот iPhone или нови бои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.