Може ли да се сменам на iOS 9.1 на jailbreak?

 

слика

Пред неколку дена, Кинезите од Пангу започнаа нов џеилбрејк за уреди со iOS 9.1, па ако купивте iPad Pro кога ќе се појави на пазарот и не сте ги ажурирале на подоцнежните верзии, веќе може да уживате Прв џеилбрејк на новиот 12,9-инчен Apple iPad Pro на Apple.

Причината за лансирање на овој jailbreak е никој друг, освен затворањето на експлоатациите што ги користи оваа група хакери во подоцнежните верзии на iOS. Треба да се запомни дека во моментов на Најновата верзија на iOS достапна на пазарот е 9.2.1. 

Затоа, таа е единствената верзија што во моментот Apple дозволува да се инсталира на своите уреди сè додека зборуваме за iPhone 4s наваму или iPad 2 наваму. Во моментов ги има разни веб-страници како ipsw.me кои ни овозможуваат да преземеме кој било фирмвер да го инсталираме подоцна на нашите уреди. Но, ако Apple не ја потпише инсталацијата, уредот никогаш нема да се активира и ние никогаш нема да можеме да ја користиме таа верзија на нашиот iPhone, iPad или iPod Touch.

Бидејќи Apple го користи овој метод за дигитално потпишување на своите фирмвери преку Интернет невозможно е да се инсталира верзија поголема или пониска од iOS тоа не се потпишува во тоа време. Секој пат кога луѓето од Купертино стартуваат нова верзија на iOS, по неколку дена брзо престануваат да ја потпишуваат претходната верзија.

Пред неколку години тоа беше можно извлечете дигитални потписи за да можете да го намалите рејтингот доколку е потребноЕпл некое време ја затвори таа можност и нема начин да се намали во верзија пред сегашната за да може да се пушти во затвор и да се искористи лансирањето на оваа кинеска група хакери.

Овој џеилбрејк постојано размислува зошто е објавен кога многу малку луѓе ќе останат на таа верзија на iOS што не може да биде прекинато во затвор, со можност за ажурирање на подоцнежните верзии и искористување на сите новости што Apple ги воведува во различните ажурирања.

Според неколку некинески хакери, iOS 9.3 бета 6 е сè уште ранлив на jailbreak. Се надеваме дека кога Apple ќе ја објави конечната верзија, која не треба да трае долго, група хакери се посветени на официјално пуштање во употреба за сите оние корисници кои уживаат во тоа и кои мораа да го ажурираат уредот за да го однесат во техничка служба, како што е и мојата Ако е така, тие можат уште еднаш да уживаат во скоро бесконечните можности за прилагодување што ни ги овозможува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   alberto dijo

  Она што го правиме со јаболкото е дека ќе им ги оставиме нивните уреди на нив за да можат со нив да прават што сакаат.

 2.   Непознато dijo

  Толку многу зборови за конечно да се сумираат во еден; НЕ МОANЕ. Тоа ќе беше од почетокот на вестите, па ако луѓето сакаа да продолжат да го читаат она што веќе го знаат, тогаш таму.

 3.   Momo dijo

  Па, по ѓаволите, рече дека треба да ажурирате на 9.2.1 кога бевме на iOS 9.1 и дека тоа е препорачано?

 4.   Жозе dijo

  Одете глупости, веќе е познато дека не може да биде, но еј сега направете друг напис што ќе ме праша дали можам да го намалам рејтингот на ios 9.0.2 за да направам jailbreak и така глупавиот што си го напишал се шири повеќе

  1.    Хец dijo

   Токму јас ќе го коментирав тоа. Овде ни беше кажано дека е препорачливо да се ажурира и да се остави 9.1 зад себе затоа што некои Кинези тоа го рекоа. Каков потег штотуку примени кај нас iPhone Actualidad.

 5.   Yo dijo

  Може ли да направите прирачник за тоа како да ја зголемите јачината на звукот на iPhone и друг за тоа како да ја намалите јачината на звукот. Бидејќи ми се допаѓа твоето срање, ништо не те зафркава, држи чекор со ова, го охрабрувам Игнасио дека си шампион.

 6.   Најчесто поставувани прашања dijo

  Каков куп жалители, какви неуредни коментари. Ако сте толку умни, поставете свој блог !!!

 7.   Жозе dijo

  Не е дека сме паметни, туку дека и тие не земаат за будали

  1.    Игнасио Сала dijo

   Во Актуалидад iPhone има многу луѓе кои немаат многу идеја за тоа што можат или не можат да направат со iPhone. Оттука, многу пати правиме упатства кои на прв поглед можат да бидат апсурдни за многумина од вас, но за огромното мнозинство луѓе кои користат iPhone, тоа не е. Ако зборуваме само за новости, трикови или гласини, оставајќи ги настрана упатствата или одговарајќи на прашањата што многу корисници ги поставуваат, не би ја исполниле нашата цел да пријавуваме апсолутно сè што е поврзано со iPhone.

   Исто така, ако сте влегле во овој пост, тоа е затоа што можеби сте се сомневале дали тоа може да се направи или не, или едноставно да ги разјасните вашите сомнежи.

 8.   Анџелин dijo

  Има многу подготвени / преостанати во светот. Бев на 8.4 со ЈБ и исто така го послушав советот за надградба на 9.2.1. Се заебав ... но тоа беше моја одлука. Мора да почекам.

 9.   karim dijo

  добро претпоставувам дека никој не е виновен за ажурирање на iOS 9.2.1 бидејќи никој не замислуваше дека по толку време ќе се појави jailbreak и од моја гледна точка ако можеш jailbreak да ја направиш понова верзија е многу подобра и се надевам дека веста за jailbreak-от на iOS 9.3 е реален и немаме друг затоа да почекаме

 10.   Алберто dijo

  Го изгубив прекинот од затвор пред неколку месеци поради непозната грешка, нешто што никогаш претходно не ми се случило. Приказната, морав да го вратам ios, верувам 9.1 .. Засега не ме интересира џеилбрејкот, повеќе сакам да го зачувам за ios 10, бидејќи очигледно тоа е единственото и можеби последното. Подобро почекајте ios 10 и, исто така, побарајте нови ранливости на ios 10. Се надевам дека сте мудри и размислувате како мене.

 11.   ГЕЦЕР dijo

  Ако имам корист од jailbreak-от на ipad mini 3 и ми оди луксузно, јас никогаш не ажурирам бидејќи Кинезот рече дека не знам ни кој е, еден во овие случаи не може да се занесува од разговори на други луѓе, останав во мојот IOS 9.1 и какво големо изненадување ми одзеде, како и дека мора да имам неколку стотици, па на добро време, оние што ја игнориравме оваа глупост, да ги ажурираат

 12.   ГЕЦЕР dijo

  ДОПОЛНИТЕЛНО КАКВА АЛДУАЦИЈА Ажурира од 9.1 до 9.2 ДОКОГАШ СЕКОГАШ СЕ ИСТАВА СРЕДА ... ДОКОЛКУ ВЕREЕ ВЕ ISЕ 10 ВАКВИ ГИ ГЛЕДАТЕ АМА ЗА ЕБАLEЕ ЈАБОЛКО ШТО САКАТЕ ДА ГИ ЗАТВОРИТЕ БАESЕ THИТЕ КАКО НЕМА ДА СЕ ОБЈАВАМ 9.1 ДО ДО ДА ИЗЛЕЗИТЕ УШТЕ УШТЕ AИЛБАРИЈА

 13.   ViCast4YT dijo

  Колку е необразовано што зборува само без да знае ... „Кинезот“ како што го нарекуваат многумина од вас беше член на тимот Пангу наречен Виндоинд и препорача да се ажурира бидејќи до iOS 9.2.1 постоеше сериозен проблем кој откриваше Колачиња на Safari кога сте се поврзале на WiFi мрежа што бара вашето корисничко име и лозинка, како што се ресторани или хотели, меѓу другите. Затоа, сите оние кои не се на iOS 9.2.1 можат да претрпат кражба на информации од социјални мрежи, банки итн. Ако не знаете зошто е препорачано ажурирање, подобро да не ја отворате устата, затоа што сè што имате е да изгледате лошо обидувајќи се да бидете паметни кога немате ниту најмала идеја.
  Добар пост Игнасио. Не слушајте луѓе кои не го заслужуваат тоа. Прегратка.

 14.   ГЕЦЕР dijo

  Па, господине ВиКаст, ако кажете за мене што му реков „кинески“ на тој човек, ако имам идеја за тоа што тој рече и веќе многу години сум на ова поле, фактот дека тој го кажува тоа за да се заштитат информациите на многу луѓе е ценето, но од таму до таму велиш дека е необразован затоа што го игнорираш е многу ризично од твоја страна, јас не се поврзувам со ниту една мрежа бидејќи имам своја мрежа закотвена со мојот мобилен телефон , има многу што дури и не знаеја зошто го ажурираа и изгубија затоа што не знаеја дека „кинезите“ го рекоа тоа за да се покрие безбедносната дупка и веруваа дека тоа е затоа што ќе излезе џеилбрејкот

  1.    ViCast4YT dijo

   Во ниту еден момент не мислам на вас велејќи за Виндојан, бидејќи не само што сте го кажале тоа, и под необразовани мислам на луѓе кои зборуваат без да знаат, и ако сте биле на овој свет подолго време, сфаќате кога луѓето зборуваат без знаејќи, и има неколку коментари кои го докажуваат тоа, и под ова не мислам на твојот, иако веќе треба да знаеш дека таквата грешка не е глупава. Овде, во Шпанија, за жал, да, за жал, ако немате мобилен телефон со паушална стапка на интернет, вие сте никој, па дури можете да видите и мали 7-годишни деца со телефони како iPhone 6. Кога продолжувате годишен одмор или останете без мегабајти со максимална брзина, скоро секогаш ќе најдете начин да се поврзете на WiFi за да сурфате со максимална брзина, и секој што има телефон во одреден момент од животот го стори тоа. Но, нека биде јасно дека никогаш не сум те именувал велејќи дека си необразован.

 15.   GACE dijo

  Добро, благодарам Викаст за појаснувањето, сега во врска со она што го кажуваат сите овие, не мислам дека на оваа страница пишуваше дека jailbreak-от 9.1x е веќе подготвен, прочитано на безброј страници беше дека Кинезот рече дека е препорачливо да се ажурира, но не за jailbreak, многу ги видов тие вести и не обрнав внимание од едноставна причина што колку повеќе го поставувате IOS, толку потешко ќе излезе jailbreak, како што реков и претходно бев изненаден да видам дека еден ден излегоа толку многу затвор за 9.1 и тој ми се заблагодари што чекав хахаха, но има надеж дека 9.3 ќе излезе на виделина и ќе ме запомнат дека ќе излезе, но тие мораат да бидете трпеливи, но од она што излегува, го ставив потписот на тоа