Што треба да направите пред да го продадете вашиот iPhone?

m
iPhone 7 Плус

Производите на „Епл“ имаат многу добар излез на пазарот на половни производи, тие тешко претрпуваат драстични падови на цените, што предизвикува продажба на производи за стекнување нови. Сепак, важно е да ги знаеме сите детали што мора да ги земеме предвид при продажба на нашиот iPhone. Бидејќи, ние ќе направиме мала компилација од сите чекори што мора да ги преземете пред да го предадете стариот iPhone на неговиот нов сопственикНа овој начин ќе заштедиме на непријатности и можен трансфер на чувствителни информации, ова се интересни упатства, како и неопходни.

Одиме таму со мали совети што не можете да ги игнорирате пред да го продадете вашиот iPhone. Препорачуваме да не прескокнувате апсолутно никакви ако сакате сите ваши податоци да бидат безбедни и исто така да немате никакви проблеми кога ќе започнете да го користите вашиот нов уред.

Започнуваме со резервна копија

Бекапот не може да се пропушти. Мој личен совет е да го сторите тоа на iTunes. За да направиме шифрирана копија во iTunes, треба едноставно да го поврземе iPhone преку кабел со нашиот компјутер или Mac и да го отвориме iTunes, тогаш ќе го избереме копчето «Резервна копија», но ние ќе го провериме полето за шифрирање на резервната копија. Usе ни побара клуч што е тој што ќе го користиме за да го дешифрираме.

Интересно е да се користи оваа опција затоа што на тој начин ќе зачуваме повеќе информации отколку што е зачувано во вообичаена резервна копија. Значи, тогаш можеме да ја вратиме речената резервна копија на новиот уред што го купивме, брзо и го зачувавме на добро место.

Исклучете ги услугите iCloud

Првото нешто што мора да направиме е да ја исклучиме нашата сметка iCloud и да ги избришеме информациите од уредот. За да го направите ова, ние ќе одиме во апликацијата «Поставки» и ќе се движиме до делот «iCloud». Едноставно, треба да кликнеме на нашата е-пошта или Apple ID, што се појавува во сино, и од понудените опции ќе го избереме оној за „Затвори сесија“.

Usе не праша дали сакаме да ги задржиме информациите на уредот или да ги избришеме, но логично ќе кликнеме на опцијата со црвена боја за да ги избришеме информациите. Истото ќе го сториме и со апликациите во кои ја започнавме сесијата преку поставките, како што се Фејсбук и Твитер.

Исклучете ги сите други услуги на iTunes и App Store

Важно е да ја прекинеме врската со нашата сметка на iTunes и продавницата за апликации на уредот како претходен чекор, така што, исто така, ќе се осигураме дека нема да има трага од нашите трансакции во продавниците за услуги на Apple. За да го направите ова, ќе се вратиме на апликацијата «Подесувања» за да отидете во «iTunes Store и App Store». Уште еднаш, постапката за исклучување е прилично едноставна, едноставно кликнуваме на нашиот Apple ID и меѓу функциите што ни ги нуди, ќе го избереме оној за „Затвори сесија“.

Исто така е важно да го одврземе нашиот уред од Messages и FaceTime, за ова ќе одиме во апликацијата „Settings“, ќе се движиме до Пораки и ќе ја деактивираме опцијата. Истата шема ќе продолжи со апликацијата FaceTime.

Unе го прекинеме врската на iPhone со нашиот Apple ID

Ова е чекор колку што е дефинитивен, колку што е потребно, важно е да го прекинеме врската на iPhone со нашиот Apple ID, во спротивно тој не може да се врати без да ги внесете копчињата на Apple ID на кој е поврзан. За ова ќе одиме на мрежата «iCloud.com/settings» и ќе се логираме со нашиот Apple ID. Откако ќе влеземе, ќе го бараме нашиот iPhone од списокот (оној што секако ќе го испорачаме) и ќе кликнеме на опцијата „Отстрани“ ако ја имаме страницата отворена на англиски јазик (избришете ако се појави на шпански јазик )

И, конечно, ќе го избришеме iPhone од нашите купени производи, за ова ќе кликнеме ОВОЈ ЛИНК и ние ќе го избереме предметниот iPhone од целата листа.

Вратете го iPhone во фабричките поставки

Откако ќе се избрише, веќе нема да имаме никаква врска со iPhone што ќе ја продадеме, така што треба само да го вратиме. Едноставно, ќе мора да го вратиме iPhone во фабричките поставки следејќи ги ОВОЈ УПАТСТВО.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  По форматирањето, секогаш му давам апликација за чистење и трајно бришење на сите податоци што сè уште се бришат на уредот и секој што има малку компјутерско знаење може да ги извлече ... употребата на iCleaner е стара, но работи совршено, ако некој знае подобро еден да го кажам тоа. Благодарам

 2.   Алберт Паулино dijo

  Вие навистина мора да бидете малку внимателни кога го продавате вашиот мобилен телефон, бидејќи еднаш продадов мобилен телефон и имаше неколку лични датотеки, фотографии, видеа итн., И тоа беше малку комплицирано. Морав да го повикам клиентот за да се осигурам дека сè е подготвено, се согласувам со Карлос, користењето iCleaner е добар метод. Исто така, го споделувам овој напис за добар пренос на датотеки http://mundoderespuestas.com/como-transferir-tus-archivos-de-tu-antiguo-ios-al-nuevo/ извлечете го најдоброто од тоа. со почит