Мрежата Find на Apple сега поддржува додатоци од трети страни

Епл само објави во соопштение за печатот новата мрежа за пребарување што е компатибилна со додатоци од трети страни, а првите производители веќе ги објавија своите компатибилни уреди за следната недела.

Апликацијата Search со години помага во враќање на изгубените iPhone телефони, и малку по малку се здобива со нови функционалности и компатибилни уреди, но секогаш во рамките на екосистемот на Apple. Сега со новите додатоци на трети страни потенцијалот на оваа мрежа за пребарување се множи.

Повеќе од една деценија, нашите клиенти се потпираа на „Најди ми“ за да ги лоцираат нивните изгубени или украдени уреди на „Епл“, сè додека ја штитат нивната приватност. Сега им ги доставуваме моќните можности за пребарување на „Најди го мојот“, еден од нашите најпопуларни услуги, на повеќе луѓе со програмата „Најди ми ги мрежните додатоци“. Воодушевени сме што можеме да видиме како Белкин, Чиполо и Ван Муф ја користат оваа технологија и едвај чекаме да видиме што создаваат другите партнери.

Оваа нова програма за трети производители ќе биде дел од „Направено за iPhone“ (MFi). Сите производи мора да бидат во согласност со сите безбедносни мерки на Apple и нивните услови за приватност. Овие ставки заверени со MFi може да се додадат од табулаторот "Објекти". и тие ќе имаат значка што ја потврдува нивната компатибилност. Овие уреди ќе можат да го користат чипот на Apple U1, така што локацијата во рамките на апликацијата за пребарување е попрецизна.

Најновите електрични велосипеди S3 и X3 од Vanmoof, SOUNDFORM Freedom True безжични слушалки од Belkin и пронаоѓачот на статии Чиполо ONE Spot ќе бидат првите уреди што ќе ја поддржуваат оваа нова мрежа за пребарување од трети страни. Apple потврди дека ќе има нови производители кои ќе се приклучат на мрежата за пребарување. Оваа мрежа ќе биде составена од милиони уреди на Apple кои анонимно и заеднички ќе помогнат да се лоцираат овие компатибилни уреди, дури и ако iPhone-от на дизајнот е оддалечен километри. Приватноста на овој систем е загарантирана со енкрипција од крај до крај, така што ниту Apple ниту производителот нема да можат да ја знаат локацијата на уредите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Даниел П. dijo

    Ако мрежата за пребарување ќе зависи од чипот U1, јас го разбирам доцнењето на оние од Купертино во лансирањето на Airtags и на тој начин дозволувам време за присуство на уреди (iPhone 11 и 12 со сите нивни варијанти) за да можат да ги лоцираат тракери. На крајот ќе биде како оној на Самсунг… Не го гледам многу корисен денес.