Наводниот неуспех на HomePod или како да добиете вести од никаде

Не е ништо ново, далеку од тоа. Прочитајте по лансирањето на нов производ вестите за неуспех во продажбата или производствените проблеми се суштински за Apple како јаболкото на вашето лого. И, како би можело да биде поинаку, тоа едноставно се случи со HomePod.

Базирано на слабите проценки на продажбата преку Интернет од Slice Intelligence и во наводни прашања до работниците на некои продавници на Apple, Гурман извлече серија заклучоци што не држат, а сега Минг-Чи Куо започна неколку катастрофални прогнози за кои не знаеме од каде ги наведува, зборувајќи дека Apple размислува за нов поевтин модел. Куо и Гурман рака под рака, тоа е нешто што се случува многу во последно време.

 

Потеклото на веста

Сето ова доаѓа од проценките на Slice Intelligence, одекна од Марк Гурман во Блумберг. „Јаболкото се сопнува од HomePod и не го добива најдобриот продавач на кој се надевав“. Насловот не може да биде појасен и подиректен во најавата за сериозен неуспех во продажбата на HomePod, што според Гурман во написот, „се акумулира на полиците на Apple Store“. Но, што вели студијата Slice Intelligence врз која се темели приказната Гурман?

Slice Intelligence издаде извештај во кој проценува продажба на HomePod врз основа на потврди за продажба преку Интернет. На почетокот, оваа продажба беше добра, достигнувајќи една третина од продажбата на паметни звучници во САД. Интересно, HomePod во првата фаза може да се резервира само преку Интернет, што се совпаѓа со овие добри проценети бројки за продажба, кои, 100% на Интернет, може разумно да помислат дека проценките се точни.

Само кога продажбата на HomePod може да се изврши во физички продавници, проценките на Slice Intelligence веќе почнуваат да изгледаат толку катастрофално како што сугерираат вестите на Гурман. Како што велиме, тие се проценки засновани на потврди за набавка преку Интернет, така што секој HomePod што е купен во продавница на Apple, Best Buy и долгата листа на продавници во САД, Велика Британија и Австралија што ги имаат на располагање, нема да се појави во оние проценки за продажба преку Интернет. Постојат 270 продавници на „Епл“ во САД, 38 во Велика Британија и 22 во Австралија, на кои мора да се додадат стотици други продавници во истите тие земји кои беа целосно игнорирани во таа студија за разузнавање.

За да се обиде да им даде поголема поддршка на неговите вести, Гурман вели дека прашал некои вработени во „Епл продавница“ кои му рекле дека едвај продаваат по десетина HomePods на ден и дека се акумулираат во продавниците. Овој дел од вашите вести е верен одраз на слабата основа што ја одржува, обидувајќи се да го пополни недостатокот на податоци за продажбата во физички продавници со „Прашав некои вработени во Apple Store“. Од 270 продавници на „Епл“ во САД? Исто така од Велика Британија и Австралија? Десет говорници на ден во сите нив? Не се мачете да ги барате овие информации во оригиналниот напис, бидејќи тие не се појавуваат.

Нарачките на Apple до производителите

Извор кој често се цитира кога се зборува за слаба продажба на кој било производ на „Епл“ е нарачката до нејзините производители. Ако HomePods се натрупаат на полиците затоа што не се продаваат, тогаш Apple нарачува помалку нарачки од нивните производители. Но, генерално, толкувањето секогаш се случува обратно. Ако Apple ги намали нарачките за екраните на Apple Watch, продава слабо, ако ги намали нарачките на HomePod, тоа ќе биде затоа што слабо се продава.

Ова би можело да биде вистински одраз на продажбата се додека е глобално направен за сите производители, но во овој случај тоа не било случај. Apple ги намали нарачките до Inventec, еден од производителите на звучници, но не кажува (бидејќи не знае, очигледно) ништо за другиот производител, Foxconn. Под претпоставка дека веста за Инвентек е точна, објаснувањето може да биде многу различно од она што се претпоставува. Можеби повеќе производители влегоа во игра, Apple може да пренасочи повеќе нарачки на Foxconn (друг од производителите) затоа што има поголем капацитет или затоа што производите се подобро готови или може да ги има акумулирано количините по првичното масовно производство. единици да направат поголемо фрлање.

Можностите што можат да го објаснат ова намалување на нарачките се многу, и очигледно го вклучува и фактот дека продажбата не е како што се очекуваше, туку под претпоставка дека тоа е случај е грешка што секој аналитичар требаше да ја избегне од самиот почеток. И тука дојдовме до другата тема, каква беше очекуваната продажба?

Која беше продажбата што ја очекуваше Apple?

Ова е местото каде што ни недостасуваат познатите „внатрешни извори“ на Гурман. Во неколку наврати се споменува дека продажбата не е како што очекуваше Apple, но во ниту еден момент не е кажано каде е извлечен тој заклучок. Ако го прочитаме оригиналниот напис, ова следи само од намалувањето на нарачките на „Инвентек“, но веќе ја покривме таа тема пред тоа.

Секогаш се зборува за „разочарувачка продажба“ на секој производ на „Епл“.. Единствен исклучок во последните години е AirPods, производ кој од првиот момент ги воодушеви купувачите и кој продаде онолку колку што Apple можеше да направи во ова време. Всушност, времињата на чекање во онлајн продавницата на Apple се уште една недела, нешто невообичаено за производ со толку многу време во каталогот.

Ништо подобро од свртување кон историјата за да може да се види што се случува денес со поголема перспектива. Навраќајќи се на јули 2015 година, Apple Watch се појави на пазарот само неколку месеци и Slice Intelligence, истиот протагонист на вестите со кои се занимаваме денес, уверуваат дека според неговите проценки, продажбата на Apple Watch е неуспешна по многу ветувачки почеток. Ова се рефлектира во овој напис MarketWatch, што се чини апсолутно проследено со оној објавен во 2018 година за HomePod. Истите грешки што се појавуваат при проценките на HomePod беа направени со оние на Apple Watch, кога се зема предвид само продажбата преку Интернет и се игнорираат пазарите како Велика Британија, Германија, Австралија или Канада.

Далеку од совршен производ

Да се ​​соочиме: HomePod не е совршен производ. Не можеме дури да кажеме дека тоа е готов производ. Најдобар доказ за тоа е дека „Епл“ допрва треба да го лансира надвор од три земји низ целиот свет. Неговиот огромен музички квалитет не одговара на неговата просечна „интелигенција“., со Сири што е дури и понеспособен од оној што можеме да го користиме на iPhone, а исто така само на англиски јазик. Сигурно е ова е причината што лансирањето беше толку ограничено, и во текот на оваа година ќе ги видиме подобрувањата што тие ќе ги вметнат, и ветениот MultiRoom и можноста да се користат два HomePod како стерео звучници, како и новите јазици и поголеми функции за Siri.

Apple сакаше да лансира производ пред да биде готов затоа што инвеститорите и пазарите го бараа тоа, со Google и Amazon да ги полнат куќите со нивните модели. Но, тој е целосно свесен дека има уште многу да подобри, и затоа нема смисла да се тврди дека продажбата е „разочарувачка за Apple“, бидејќи Самиот Apple ги знае ограничувањата на својот производ и дека има уште долг пат. Тоа се случи со Apple Watch, што сега скоро никој не се сомнева во неговиот успех, а тоа ќе се случи со секој нов производ што Apple го лансира во следните неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елпаци dijo

  Добра статија г-дин Луис

 2.   уф dijo

  кога вистините се непријатни; Тие се еден куп фанбои и најдобрите кукли на брендот. сега ако со сите свои букви

 3.   Лудачки dijo

  Едноставно недовршен, бескорисен и скап производ. Имам производи од Apple, но овој дефинитивно нема да биде за мене.

 4.   Карлос dijo

  Веќе треба да сакате да купите звучник по таа цена и со тие карактеристики. Ако сакате добар звучник со добар звук, погледнете го Бозе или нешто по тие линии. Останатите карактеристики не вредат за цената

 5.   Здрав разум dijo

  Она што го вели овој Кинез има сосема смисла.

 6.   Ернест Валенсија dijo

  Голем неуспех во продажбата како iPhone X. Луѓето веќе не ги сакаат своите просечни производи, а помалку по крадена цена.