Награда за најдобар екран во телефон: iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro Max екран

Јасно е дека новиот телефонски терминал на Apple е вистински „ѕвер“. Се соочуваме со еден од најдобрите терминали на пазарот. Со не премногу иновации, но доволно за да се направи дупка меѓу најдобрите. Всушност, iPhone 14 е репер телефон против неговите ривали. Веќе почнуваме да гледаме колку нови телефони го имплементираат познатиот Dynamic Island, но пред се знаеме дека ќе се обидат да копираат се што можат. Но има нешто што нема да можат да го копираат а тоа е квалитетот. Затоа во случајот со iPhone 14 Pro Max, Го зазеде првото место со освојувањето на титулата најдобар екран на телефон.

Според Технологија за годишно прикажување на DisplayMate Shoot-Out, iPhone 14 Pro Max е направен со наслов: „DisplayMate Best Smartphone Display Award“, кој беше телефонски терминал со најдобар екран, со оцена за изведба на дисплеј А +. На овој начин сегашниот iPhone 14 Pro Max го заменува минатогодишниот победник, iPhone 13 Pro Max. Сè останува дома. Вистината е дека не се очекуваше ништо помалку од овој нов модел, имајќи предвид дека iPhone 13 веќе го освои, а 14 е подобар.

При тестирањето за наградата, DisplayMate откри дека iPhone 14 Pro Max е способен да стигне максимална осветленост од 2.300 nits, повеќе од двојно повеќе од iPhone 13 Pro Max. Компанијата. официјално објави дека максималната осветленост што треба да се постигне ќе биде 2.000 nits, па тестовите дури и ги надминаа официјалните упатства. Осветленоста на HDR достигна врв на 1,590 нити, според DisplayMate. Тоа е 33 проценти подобрување во однос на претходниот модел.

Деталираме сите категории во кои ја зазеде првата позиција:

 • Поголема точност на боја на бело
 • Највисока прецизност апсолутна боја
 • Најмалата промена во прецизност на бојата со APL
 • максимална промена на бојата помали со APL
 • најголема точност на контраст на сликата и точност на скалата на интензитет
 • Најмалата промена во контрастот на сликата и дскалирање на интензитет со APL
 • Најмалата промена во максимална осветленост со APL
 • осветленост на цел екран повисоко за OLED паметни телефони
 • Брило максимо повисок екран
 • Однос на највисок контраст
 • Пониска рефлексија на екранот
 • Класификација на повисок контраст во амбиенталната светлина
 • малолетникот варијација на осветленоста со агол на гледање
 • малолетникот варијација на боја на бело со агол на гледање
 • максимална резолуција на екран што може да се гледа

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.