Transcend JetDrive Go 500S: управувањето со фотографии и видеа на iPhone или iPad никогаш не било полесно

Надминете JetDrive Go 500S iPad

Можноста за зголемување Внатрешната меморија и на iPhone и на iPad отсекогаш била една од главните борби помеѓу корисниците. Некои тврдеа дека внатрешниот простор е повеќе од доволен, а други секогаш ја пропуштаа можноста за употреба на надворешни елементи.

Сега, заедно со тврдењето на оние клиенти на кои им беа потребни надворешни елементи со кои ќе можат да ги исфрлаат своите податоци - особено фотографии, видеа, документи, PDF, итн. - беше одлично семејство на надворешно складирање компатибилно и со iPhone и со iPad роден. А, Transcend е една од компаниите кои најмногу се обложуваат на овие решенија. Во последните неколку недели успеавме да тестираме еден од овие производи. Поточно моделот Надминете го JetDrive Go 500S со капацитет на складирање од 64 GB. И тогаш ве оставаме со нашите впечатоци.

Дизајн: еден од вар и еден од песок

Кога го добивме пакетот што го содржи овој Transcend JetDrive Go 500S, помисливме дека е нешто поголем по големина. И дали е тоа pendrive можеше да патува совршено во чанта. Мал е, да, и ова ќе го олесни поврзувањето со опремата на „Епл“ и дека не се истакнува премногу. Сега, исто така е точно дека или го имате постојано под контрола или лесно ви е да се изгубите во какво било лошо движење и нема повеќе да слушате од тоа.

Затоа, она што ве советуваме доколку го добиете овој Transcend JetDrive Go 500S е тоа откако ќе завршите со употреба со iPhone или iPad, зачувајте го директно во џебот на панталоните. Или, уште подобро, во чантата.

На JetDrive Go 500S му треба апликација за работа, но сето тоа ќе го имате

JETDrive Go 500S MFI

Колку добро можете да видите во поднасловот, На pendrive на Transcend му треба своја апликација за да може да работи на iPhone или iPad - На компјутерот ќе треба само да го поврзете со USB-портата и да започнете со преземање на сите видеа, фотографии или документи. Апликацијата е во самата App Store. Иако, првиот пат кога ќе го поврзете JetDrive Go 500S со уредот со iOS, ќе добиете порака со предупредување дека мора да ја преземете оваа апликација.

Откако ќе се преземе и инсталира на вашиот iPhone или iPad, сè ќе се стркала. Можеби изгледа како кавга да мора да управувате со сите ваши податоци од апликација од трета страна. Но, верувајте ми сето тоа е многу полесно и нема да ви треба ништо надвор од него. Тоа е, од него, покрај тоа што можете да управувате со просторот за складирање на JetDrive Go 500S колку најдобро сакате, тој исто така вклучува прегледувач на слики, прегледувач на документи - можете да ги прочитате и консултирате вашите PDF-датотеки, на пример -, како што како и видео плеер. Го тестиравме со МКВ видеа и го пушти без проблеми; без конверзии што е најважно. JetDrive Go 500S на Transcend е приклучок и игра.

Фотографирајте, снимајте видеа, бекап и многу повеќе

Апликација JetDrive Go за iPhone

Овој Transcend JetDrive Go 500S - нашиот диск е 64 GB, но исто така имате 32 и 128 GB - е сеопфатен и е подготвен за напорна работа. Ние се објаснуваме: првото нешто што неговата брзина на пренос по молња порта е 20 MB / s, додека се користи USB 3.1 портата може да достигне до 130 MB / s, тука секогаш ќе зависи од нашата опрема и конфигурација. Тоа, рече, користевме MacBook Air кон средината на 2011 година и iPhone 7 Plus. И преносите отсекогаш биле со добро темпо.

Тоа, рече, Вчитување информации JetDrive Go 500S е многу брза акција. И да можеме да уживаме во сето ова е исто така брзо: внесете ги различните делови и изберете што сакаме да правиме. Апликацијата Transcend ја дели на три категории: JetDrive Go, резервна копија и фотографирање / видео.

Апликација JetDrive Go за iPad

Во првиот, ќе пристапиме до она што сме го зачувале во рамките на pendrive, без оглед на неговиот профил: слика, видео, документ итн. Во втората опција ќе пристапиме до резервните копии што ги направивме. Во овој дел можеме да избереме помеѓу правење резервна копија на нашите фотографии, видеа или контакти. Исто така, ни нуди можност за правење копија на фотографиите што сме ги зачувале во iCloud, како и избор помеѓу неколку дестинации во облакот. И тука сме изненадени што ова JetDrive Go 500 работи и со Instagram.

Конечно, опцијата за правење видеа или фотографии е исто така начин да заштедите време. Плус, тоа е една од причините што ова надворешно складирање од Transcend е толку мало: Ако фотографирате или снимате видеа од апликацијата JetDrive Go 500, тие автоматски ќе се зачуваат во USB-меморијата.

Мислење на уредникот

Надминете ја молњата JetDrive Go 500S

Вистината е дека овој Transcend JetDrive Go 500S може да биде совршен придружник за сите оние кои го користат својот iPhone или iPad како оперативен центар и тие мора да носат мноштво датотеки. Може да биде совршено фокусиран за корисници на кои им треба огромна количина на прирачници или PDF документи, како и на сите оние кои обично патуваат многу и сакаат да имаат секогаш добра библиотека со филмови или серии што треба да им се предадат во моментот.

Исто така, големината на Transcend JetDrive Go 500S ни се чини прилично мал, но исто така мора да се признае дека кога ќе го користиме поврзан на уредот iOS тоа е успех.

Конечно, ни се допадна апликацијата - тука линк за преземање- биди толку комплетен; толку интуитивно и ви овозможува да ги прегледувате сите видови датотеки без да мора да прибегнувате кон апликација од трета страна. Тоа е, тоа ќе ви помогне да не губите време: Дали сакате да репродуцирате видео? Е Дали сакате да прочитате PDF документ? Е Дали сакате да уживате во фотографиите што сте ги направиле за време на вашата екскурзија денес? Е Толку едноставно. И кога производот е едноставен за ракување и работи совршено, тие секогаш го имаат тој додаток што го прави впечатлив. Покрај тоа, нејзината цена не е претерана. Во Амазон можеш најдете за 60 евра - Секогаш зборуваме за верзијата од 64 GB.

Надминете го JetDrive Go 500S
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
60
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Брзина
  Уредник: 90%
 • Употребливост
  Уредник: 98%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни на Transcend JetDrive Go 500

Добрите

 • Добра брзина на пренос
 • Лесен погон
 • Преземете фотографии на Инстаграм
 • Бесплатна апликација за управување со содржини
 • Вклучува штитници за пристаништа
 • Ви овозможува да прегледувате содржина директно од апликацијата: видеа, фотографии и документи
 • Компатибилен со уреди со iOS 9.0 и понов

Contras

 • Донекаде намалена големина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.