Претворете го CarPlay во безжична благодарение на CPLAY2air

CarPlay веќе е вообичаена кај новите модели на автомобили кои се појавуваат на пазарот, но со ограничување на употребата на кабелот, освен во многу ограничен број возила. Благодарение на CPLAY2air можете да го претворите вашиот конвенционален CarPlay во безжичен без да изгубите ниту една функција.

CarPlay се в inубува но ...

Бидејќи почнав да размислувам за промена на автомобили, знаев дека едно од барањата е да има CarPlay. Бев во можност да го испробам неколку пати и од првиот момент се заубив. Како корисник на „Епл мапс“, „Епл мјузик“ и „Подкасти“ скоро секогаш кога ќе влезам во автомобилот, ќе можам да го контролирам сето ова од ротационата контрола на конзолата на возилото со менија што ми се тотално познати, може да се повикам на Сири за да ги чита моите пораки или да остварува телефонски повици Тие се работи за кои дури не знаете дека тестовите постојат, но откако ќе направите тестови, сакате да ги имате без какво било изговор.

Но, секогаш постои „но“, и во овој случај тоа е тоа iPhone мора да биде поврзан на USB со автомобил користејќи кабел. Не е како да е огромно „но“ или, но штом имате нешто, секогаш сакате нешто друго, и во овој случај би сакал да можам да користам CarPlay со мојот iPhone на палтото, или едноставно да не морам да се поврзувам и исклучувајќи се секогаш кога ќе одам горе-долу. Излегувам од автомобилот на кратки патувања, како кога одите на шопинг. Сепак, моето возило дури и не даде можност за набавка на безжичен CarPlay, дури ни во најопремените модели.

Безжична CarPlay, скоро химера

И покрај неговото лансирање пред околу четири години, безжичната CarPlay не се шири меѓу производителите на возила. Само неколку модели од високата класа кои може да се избројат на прстите од едната рака, нудат можност за опремување на вашето возило со оваа опција. Исто така, има опрема што можете да ја купите и да ја ставите во вашиот автомобил, но сметката е висока, и не е дека сакав да ја извршам оваа инсталација на ново купено возило.

Зошто оваа мала имплементација на безжичната верзија на CarPlay е нешто што многумина од нас се прашуваат без да можат да најдат одговор. Но, она што го најдов беа неколку многу поприфатливи решенија што на почетокот генерираа вообичаени сомнежи, сè додека не го најдов оној што се чинеше идеално решение: CPLAY2air вети дека ќе го претвори мојот CarPlay во безжична верзија, без ниту една од функциите на системот, со многу едноставна инсталација и функционирање рафинирано како и оригиналниот систем. Затоа, решив да го испробам и ви ги кажувам своите впечатоци, очекувајќи дека тоа ме остави тотален импресиониран.

CPLAY2air, детали и инсталација

Мал уред, кој изгледа како USB адаптер да чита картички со поврзување на HDMI, во дискретна црна боја и пластична завршница што е точна, без повеќе. Има USB конектор што мора да го вметнете во USB-то на вашето возило (истиот со кој го поврзувате вашиот iPhone) и USB влез што може да се користи за поврзување на вашиот iPhone кога не сакате да ја користите опцијата за безжична мрежа и сакате повторно да го користите кабелот.

Процесот на инсталација и конфигурација е многу едноставен и можете да го видите на видеото што ја води статијата. Откако ќе се поврзете со вашето возило, менито за конфигурација ќе се појави на екранот. Процесот е ист како кога поврзувате handsfree, користејќи Bluetooth врска за овој прв контакт. Откако ќе се поврзете, Bluetooth се ослободува и преносот на податоци се врши преку WiFi конекција, неопходна за навигација низ менијата и пренос на податоци да биде со оптимален квалитет. Оваа WiFi-врска е направена директно помеѓу iPhone и CPLAY2air, а исто така не го спречува вашиот телефон да се поврзе на Интернет користејќи мобилни податоци.

Поставете го првиот пат ... и заборавете го засекогаш

Процесот на конфигурација е многу едноставен, како што ви реков, но исто така треба да го направите само првиот пат, бидејќи сè е веќе конфигурирано, процесот на поврзување и исклучување е целосно автоматски. Влегувате во автомобилот, со активиран вашиот iPhone со Bluetooth и Wifi, започнувате и за неколку секунди го имате екранот CarPlay активиран.

Употребата на CarPlay е иста како и секогаш, користејќи го екранот на допир на вашето возило или контролното копче, во зависност од вашата верзија. Нема да забележите какво било доцнење во контролите, аудио квалитетот е ист како и секогаш и Забележав само мало заостанување од помалку од една секунда кога давам музика или подкаст за да напредувам неколку секунди. Не знам дали истото се случува и во „официјалниот“ безжичен CarPlay, претпоставувам дека тоа е затоа што тие се работите што се случуваат со безжичната.

Во други модели на пазарот имам прочитано мислења во кои се вели дека јачината на звукот на музиката е премногу мала, или дека не реагира, или дека управувачите на воланот не работат. Не е проблем со CPLAY2air, сè (апсолутно сè) работи точно исто како кога го користам преку кабел. Секако, користењето GPS навигација, пуштањето музика и сето тоа без полнење на вашиот iPhone претпоставува потрошувачка на батерија што ќе ви остави низок минимум за неколку часа патување. Но, дури и тоа не е проблем, бидејќи CPLAY2air ви овозможува да поврзете USB кабел со Молња и проблемот е решен.

Не е трик, тоа е 100% безжичен CarPlay

Стравот со овие работи е дека Apple издава ажурирање и престанува да работи. Контактирал со производителот, тој уверува дека тоа е невозможно и дека ако се случи, сите безжични CarPlay ќе престанат да работат, нешто што очигледно е многу малку веројатно да се случи. CPLAY2air се базира на истиот протокол како и мултимедијалната опрема што можете да ја купите со безжична CarPlayСамо наместо да ја имаат целата опрема, тие вклучуваат само адаптер, бидејќи опремата во вашиот автомобил го прави останатото.

Покрај тоа, системот се ажурира и многу лесно. Нема да мора да го носите адаптерот дома за да го поврзете со компјутерот за да можете да го ажурирате, тие размислуваа за тие детали. Со поврзаниот iPhone го отворате Safari и на веб-адресата пишувате «192.168.50.2» и ќе се отвори веб-страница во која ќе ви каже дали има нова верзија и ако има, можете да го преземете и да го ажурирате CPLAY2air во истиот процес.

Мислење на уредникот

Ако користите CarPlay и кабелот ве мачи, вие сте обврзани да го испробате CPLAY2air бидејќи ќе видите дека вашата желба е исполнета. Лесно се инсталира, се поврзува автоматски и сè работи како што треба ... не можете да побарате повеќе од уред што ќе го ставите во USB-то на вашиот автомобил и ќе заборавите засекогаш, што е најдобро што може да се каже за ова вид додатоци. И сето ова за многу помалку од она што значи да се набави нова мултимедијална опрема за вашето возило. Цената на CPLAY2air е 147,95 € на нејзината официјална веб-страница (линк) но ве уверувам дека вреди секој денар од тоа што чини.

CPLAY2air
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
148
 • 100%

 • CPLAY2air
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Инсталација
  Уредник: 100%
 • работа
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Лесно поставување и конфигурација
 • Автоматско поврзување
 • 100% функционални контроли
 • Исто така, овозможува користење на кабел
 • Софтвер за надградба

Contras

 • Дизајн премногу дискретно

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yo dijo

  дизајн премногу дискретен како против ... и дали вреди 150 €? момче, претпочитам да го користам најекономичниот кабел. ако имате резервни пари, продолжете, да не кажувате дека изгубивте USB за да можете да го користите како читач на USB mp3 ...

  1.    Луис Падилја dijo

   MP3 плеер? Добредојдовте во 2020 година каде сите ја носат својата музика на својот мобилен телефон. Ми дава дека никогаш не сте користеле CarPlay и немате идеја што е тоа.

  2.    Тонело33 dijo

   Ако го користите кабелот за да го поврзете iPhone, ќе изгубите usb ‍♂️
   150-те евра не ги земаат предвид бидејќи како што вели, поевтино е отколку да се стави нова опрема, она што не го кажува е цената на другите опции на пазарот, но јасно е дека последниот збор да се одлучи ако е скап или ефтин, купувачот го има, а во неговиот случај не е скап, за вас се чини дека би бил скап, и за мене затоа што не го користам мобилниот во колата, но има многу луѓе и многу потреби за секоја од нив

   1.    Луис Падилја dijo

    Точно. Ако не ти пречи кабелот ... добро, ова не е опција. Ако не користите CarPlay, уште помалку. Но, ако некогаш сте помислиле „Посакувам мојот CarPlay да беше безжичен“, овој уред ќе изгледа како чудо.

    1.    Хорхе dijo

     Здраво Луис,

     Ви благодариме за написот. Едно прашање: дали тој автоматски преминува во „ноќен режим“ кога светлата на автомобилот се вклучени?

     Ви благодарам многу и поздрав.

     1.    Луис Падилја dijo

      Во мојот автомобил се менува автоматски кога е темно, или затоа што е ноќ или затоа што влегувате во тунел, без оглед на светлата.

  3.    Винсент dijo

   Би било совршено ако исто така се полни безжично.

 2.   Педро Гонзалез dijo

  Бидејќи мојот автомобил е стар, тој доаѓа без фабрички CarPlay, но јас имам радио за автомобил Pioneer со CarPlay. Според она што го видов на страницата на овој уред, тој е исто така компатибилен со некои брендови на радија за автомобили со CarPlay, вклучувајќи го и Pioneer, затоа размислувам за купување на овој безжичен адаптер. Неколку прашања Луис: дали забележувате многу заостанување во врска со тоа што CarPlay е поврзан со кабел? Дали се поврзува автоматски при стартување на автомобилот? Дали оваа врска трае долго време?

  Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Ми дава дека не сте го виделе видеото или не сте го прочитале написот премногу внимателно ... затоа што одговарам на сè што прашувате ... XD. Нема заостанување, освен кога ќе поминете неколку секунди на песна или подкаст. Се поврзува автоматски за само неколку секунди. Тешко дека е потребно нешто. На видеото можете да видите како се поврзува од нула, со исклучен автомобил.

   1.    ЈЛ Гата dijo

    Цената ми се чини малку висока. Дали е потребно да имате Wi-Fi вклучено на мобилниот за да се поврзете со уредот или дали е во ред да имате само Bluetooth?
    Јас секогаш го оневозможувам wifi-от на улица. Заштедувам батерија и избегнувам отворен и опасен wifi.
    Благодарам

    1.    Луис Падилја dijo

     Да, работи преку WiFi

 3.   Јави dijo

  Здраво, дали ги гледате информациите за репродуцираната песна и така натаму преку приказот на контролната табла? Благодарам

  1.    Хорхе dijo

   Ви благодарам многу за написот Луис.

   Едно прашање: кога ќе научите како да ја направите автоматската врска кога ќе го стартувате автомобилот, iPhone е вклучен и отклучен. Разбирам дека дури и ако телефонот е заклучен, врската е сепак направена, нели?

   Ви благодарам многу и честитки.

   Хорхе

   1.    Луис Падилја dijo

    Работи дури и ако е заклучен.

  2.    Луис Падилја dijo

   Точно исто како и Wired CarPlay.

  3.    Рамон Лломпарт dijo

   Јас го купив и никогаш не ми успеа како што вели ... понекогаш не се поврзува и кога ќе се исклучи само по неколку минути. Наидов на повеќе од 10 пораки со техничката служба и не знам дали се идиоти или сакаат да ми се смеат, на крајот успеав да ги вратам иако морав да ги платам трошоците за испорака и тие ќе се вратат 25 долари помалку отколку што платив (баш така), ти препорачувам да не гризеш како што правев со овој ...

 4.   Дејвид dijo

  Имам еден од aliexpress и воодушевен сум, прво купив еден со кабел, а потоа безжичен, во мојот случај за 42 € сè е совршено освен што кога ќе помине песната потребни се две секунди за да се репродуцира, и google maps, wace итн оди неколку метри зад местото каде што навистина одам, болка во задникот во кружните текови, каде што направив целосен пресврт околу кружниот тек и ГПС сè уште не е влезен во него, ако го поврзам со кабелот, тоа не се случи.
  Се обидов да ги преземам мапите, да ја преземам музиката, но ништо не продолжува да го има тоа одложување.

  1.    Луис Падилја dijo

   I'mал ми е што не ти одеше добро… По околу два месеци со него, ми работи без проблеми, како што се гледа на видеото.

 5.   Диего dijo

  Мојот фундаментален проблем со USB е што звукот на музиката е полош од безжичната врска (јас сум многу пурист со звукот). Со овој гаџет, музиката постојано доаѓа преку USB, така што не го подобрува звукот, претпоставувам, нели?

 6.   Антонио Гил dijo

  НЕ успеав да го стартувам, после многу мејлови со техничка услуга излезе дека е некомпатибилен со автомобили што имаат USB тип C, работи само со тип А, иако го поврзав со кабел од А до Ц. -Во метежот вели дека мојот автомобил, за годинава, е усогласен, лажен. Потоа, од друга страна, адресата за ажурирање не знам дали ја поврзам погрешно со iphone, каде треба да го поврзам? за usb тип А што го има (машки) или за другиот? Адресниот лист што вели во iphone safari не се отвора, бидејќи тие не можат да го ажурираат на овој начин, тие ми испратија и датотека за ажурирање за да го направам тоа преку pendrive, ниту случај, ниту пак трепка. Како и да е, тоа боли пари, разбирам дека тоа е измама или како мало погрешно рекламирање, се обидов да ги вратам, но одиме повеќе невозможни проблеми. НЕ КУПУВАЕ.

  1.    Луис Падилја dijo

   Самиот го кажувате, имате USB-c и тоа е причината зошто не работи за вас. Не знаев дека има автомобили со таа врска ... но дека сте имале проблеми не значи дека тоа не е ниту измама ниту погрешно рекламирање. Работи совршено како што покажувам на видеото и како што гледам секој ден кога го користам автомобилот.

   Според сметките, техничката служба се обиде да го реши вашиот проблем ... Не знам што друго можете да побарате производ, навистина. Лоша среќа што си ја имал

 7.   Антонио Гил dijo

  мерцедесот А од 2018 сите имаат usb c, во пропагандата тие зборуваат за компатибилноста со мерцедесите од 2016-2019 година, затоа, заблудува рекламирање.
  Ажурирањето на фирмверот, како што велат, не работи и нема никаква врска со USB-портата.

  1.    Луис Падилја dijo

   Ажурирањето, како што вели статијата, работи, бидејќи јас го направив тоа на тој начин.

 8.   Алберто dijo

  Го купив затоа што не сакав да живеам во живо, поврзувајќи го и исклучувајќи го iPhone-от, кој беше единствениот телефон што можев да го поврзам со Peugeot 2008 ... Го купив, но не ми одговара, пред да го сторам тоа, проверувам дали е компатибилна пишуваше дека е компатибилен со мојот автомобил (година 2017), но нема случај, го поврзувам и екранот едноставно не покажува ништо, а светлината што ја носи е вечно црвена ... имате ли претходници? но тоа беа само изгубени пари и не беше малку

 9.   Хуан Карлос dijo

  Здраво, имам ауди Q3 од 2006 година со оригинален MMI 7541 и без допир, би сакал да ставам CarPlay, дали би бил корисен за мојот автомобил ?????

 10.   iphone !! dijo

  Две прашања:
  Дали има проблем со одложување или квалитет во телефонските повици?

  Дали е веќе познато дали оригиналните системи што сега монтираат безжичен CarPlay го имаат ова одложување во некои функции?

  Ви благодариме.

  1.    Луис Падилја dijo

   Има минимално задоцнување од приближно една секунда за повици преку жица. Не успеав да тестирам природен безжичен систем за споредба.

 11.   Марио dijo

  Дали протовото прашање работи само на вашето радио со автомобил со андроид оперативен систем или на вашите тути и типи ако е радио за автомобил?

  1.    Луис Падилја dijo

   Работи само што има CarPlay во вашиот автомобил