Нарачка за повеќе од 100 милиони чипови A15 Bionic за iPhone 13

Некои Извори блиски до TSMC укажуваат на тоа дека компанијата Купертино ќе нарачала повеќе од 100 милиони чипови од 15 Bionic за вашите уреди со iPhone 13. Овие нови iPhone телефони би требало да бидат објавени следниот септември, па можно е ова побарувачка за чипови да е потполно вистинито.

Можеби овој процесор ќе биде додаден и во моделите iPad mini се очекува на крајот на оваа година, така што побарувачката мора да биде голема за да се задоволат потребите на „Епл“. Во оваа смисла, она за што сме јасни е дека следниот iPhone треба да има доволно залиха на процесори.

Прогнозите за продажбата на овие нови модели на iPhone се големи, па затоа се очекува Apple да произведе околу 100 милиони iPhone-и годинава. Минатата година 2020 година, компанијата произведе 75 милиони уреди, затоа е потребно да се покријат барем таа сума и затоа Apple исто така додава 25 милиони повеќе на производството. Процесот на производство на овие нови процесори е 5 nm.

Извештајот што го видовме денес објавен на популарната веб-страница MacRumors означува дека следниот чип ќе има шест-јадрен процесор со четири јадра со висока ефикасност и две јадра со високи перформанси. Исто така, се чини дека на екранот ќе има стапка на освежување од 120 Hz како што се шпекулира, веројатно ќе биде додадена екранот «Секогаш на екранот» подобра задна камера или барем различен модул за камера и други поголеми подобрувања на овој модел што според аналитичарите треба да биде бестселер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.