Наскоро Твитер ќе биде полесен за пристап од Apple TV

Твитер-јаболко-ТВ

Што полошо имам во однос на Apple TV на XNUMX-та генерација е да внесете текст. Причината не е многу позната, но во овој момент не можеме да користиме iOS уред или тастатура за да напишеме на новиот Apple TV, затоа сме принудени да го користиме Siri Remote за да преминеме во буква и да го избереме. Ова е нешто потребно направи Логирај Се во различни апликации што го бараат, како што е која било компатибилна со Фејсбук или Twitter.

Барем веќе знаеме дека има компании кои работат на правење на овој процес поудобен. Ова е случај со „Дигитс“, компанија во сопственост на „Твитер“, која веќе нуди свое решение со SDK за tvOS што програмерите можат да го вклучат во своите апликации, така што корисниците треба да пишуваат само неколку карактери тоа би се појавило на нашиот iPhone, што ќе не спаси од потреба да ги напишеме и корисничкото име и лозинката. Покрај тоа, таа исто така ќе додаде и безбедносна точка, бидејќи никој не би видел како ја внесуваме нашата вистинска лозинка.

„Дигитс“ не е првата компанија што помисли на ваков систем, бидејќи и „Фејсбук“ објави нешто слично пред кратко време. Ценето е што мислите на начини да ни помогнете да пристапиме до одредени апликации, но мислам дека ова не е дело на трети развивачи. Кој би требало да понуди поедноставно решение е самото „Епл“ и најдобриот начин е додадете компатибилност во далечинската апликација за да можеме да го контролираме нашиот Apple TV од iPhone, iPod или iPad (па дури и од Apple Watch) како што можете да ги контролирате третата генерација на Apple TV и претходните модели. Ако намерно поставеа ограничување за да не принудат да го користиме Сири далечинскиот управувач, тие може да ни дозволат само да внесеме текст, што би било повеќе од доволно од моја гледна точка. Apple секогаш нè изненадува, и не секогаш на подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.