Настаните на App Store ќе бидат достапни следната недела

Настани на Apple Store

Една од функциите што Apple ја претстави на последниот WWDC 2021 во рамките на новите карактеристики на iOS 15 и iPadOS 15, и тоа помина без болка или слава кај корисниците, Тоа е поддршката што ја имаат програмерите за да креираат настани за нивните апликации.

Оваа функционалност ќе почне да биде достапна од среда 27 октомври И отсега, програмерите кои сакаат да почнат да го користат, сега можат да ги закажуваат своите настани преку App Store Connect.

Apple го објави ова соопштение преку веб -страницата што Apple ја става на располагање на заедницата за развивачи. Настаните во App Store ќе им овозможат на развивачите промовирање натпревари, преноси во живо, премиери на филмови, специјални настани… За корисници кои веќе не го сториле тоа, преземете ја и пробајте ја апликацијата.

Почнувајќи од следната недела, вашите настани во апликацијата може да се откријат директно на App Store, што ќе ви даде сосема нов начин да ги прикажете вашите настани и да го проширите досегот. Сега можете да креирате настани од апликацијата во App Store Connect и да закажете да се појавуваат во App Store. Овие навремени настани, како натпревари на игри, премиери на филмови и искуства со пренос во живо, можат да ги поттикнат луѓето да ја испробаат вашата апликација, да им овозможат на постојните корисници нови начини за уживање во вашата апликација и да им дадат причини на претходните корисници да се вратат. Настаните ќе се појават во App Store на iOS 15 и iPadOS 15, почнувајќи од 27 октомври 2021 година

Настаните во апликацијата ќе бидат прикажани во картичките за настани во App Store што ги вклучува слики или видео, името на настанот и краток опис.

Само на iOS 15 и iPadOS 15

Apple ја тестираше оваа функционалност минатиот август во бета верзијата на iOS 15 и iPadOS 15, за подоцна да се елиминира. Овие картички ќе бидат достапни само во петнаесеттата верзија на iOS и iPadOS и нема да бидат достапни од претходните верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.