Најважните работи што треба да ги знаете за Apple Watch

јазол-часовник-ремен

Еден од најочекуваните уреди од сите корисници на Apple беше неговиот паметен часовник, што сите го нарекуваа iWatch, но погрешија, големото јаболко реши да му го даде името Apple Watch. Видовме многу работи за овој уред на главниот термин на 9-ти септември, но многу други важни работи, Тим, ги остави на цевката. На овој пост сакаме да ги собереме најважните работи што треба да ги знаете за Apple Watch.

јаболко-часовник-спорт

Дизајниран да биде личен, завршен допир

Големото јаболко многу го нагласи зборот лична во презентацијата на неговиот Apple Watch, и тоа е дека iPhone или iPad може да се користат од неколку луѓе според јаболкото, но овој уред е дизајниран да биде личен, или според нив, супер-личен.

Секоја личност може да го персонализира својот часовник на различни начини: различни ремени, различни часовници, сосема различни модели ... Вклучени се вкусовите на сите.

Дигитална круна

Дигитална круна, рулетот што прави сè

До сега, во сите уреди на Apple за зумирање, скролување и други дејства, ние го движевме прстот на екранот или на еден или на друг начин ... Па, во Apple Watch нема да биде така, бидејќи имаме посебен рулет: дигитален круна, кој е наменет да биде елемент што ќе го контролира зумирањето, движењето, промените на времето или поставките, апликациите за фрлач како што е Siri ... Сè ќе се врти околу дигиталната круна.

Сензори на Apple Watch

Сензори за мерење на срцевиот ритам и многу повеќе

На задниот дел на Apple Watch имаме LED диоди кои меѓу другото делуваат и како мерач на отчукувањата на срцето. Кога сакаме да го знаеме бројот на отчукувања во минута што го имаме во одреден момент, тие LED диоди ќе светнат и ќе го детектираат нашиот пулс преку тие сензори.

Покрај тие LED диоди, уредот има акцелерометар, жироскоп, Bluetooth 4.0 (за поврзување со iPhone) и GPS, да ја откриеме нашата локација во секое време.

јаболко-часовник-екран

Apple Watch, насочен главно на здравје и спорт

Како што видовме на главниот момент кога Тим излезе на сцената, уредот е главно ориентиран кон здравје и спорт, бидејќи има две апликации кои, на прво место, тие ќе го контролираат нашето здравје; И на второ место, Тие ќе ни помогнат да создадеме цели за слабеење или да останеме во форма благодарение на апликацијата кој го вклучува Apple Watch бесплатно.

јаболко-часовник-спорт

Beе биде компатибилен со апликации од трети страни

Ако ни се допаѓа внатрешноста на часовникот ... и тие ни велат што ќе биде компатибилно со апликации од трети страни are имаме среќа! Со сите сензори што ги вклучува уредот, програмерите ќе можат да го извлечат максимумот од уредот… да, апликациите ќе мора да поминат строга контрола, како и сите апликации што се поставуваат на App Store на дневно ниво. Се сеќаваме дека пакетот за развој на апликации за Apple Watch се нарекува WatchKit.

јаболко-часовник-безбедност

Integе се интегрира со Apple Pay

Друга работа што тие ја презентираа во главната точка пред некој ден беше системот за плаќање на Apple, со кој само со донесување на iPhone на машина и идентификување со отпечаток од прст, можеме да купиме што било. Па, Apple Watch исто така ќе биде компатибилен со Apple Pay, но внимавајте! ќе има безбедносни мерки како што се, Ако го отстраниме уредот од зглобот, ќе мора да внесеме ПИН-код, бидејќи можеше да ни биде украден и да купи многу работи со наш идентитет.

IPhone 6

Workе работи само со iPhone

Да, како што читаш, Apple Watch ќе биде компатибилен само со iPhone 5, 5S, 5C, 6 и 6 Plus. Connectе се поврзе преку Bluetooth и секогаш ќе мора да бидете поврзани, во спротивно, ќе престане да работи ... или така мислиме.

јаболко-часовник-дизајн

Се чини дека батеријата е табу збор

Во главниот момент, Тим не ни кажа ништо за тоа колку долго ќе трае батеријата на Apple Watch или колку пати ќе треба да ја наполниме на крајот на денот ... Haveе мора да почекаме друг настан за повеќе информации во врска со батеријата, Се чини дека тоа е табу збор за Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.