Како да го пронајдете најдоброто технолошки осигурување според вашите потреби

скршен iphone на екранот

Дали купивте нов паметен телефон и дали сте загрижени за неговиот физички интегритет? Дури и ако не сте склони кон несреќи, прашање на време е кога вашиот терминал ќе падне, ќе заврши со кршење на екранот, задниот дел или дури и да се изгуби или украде. Ако сакаш избегнувајте трошење пари, најдоброто нешто што можете да направите е да го обезбедите вашиот мобилен телефон.

Додека некои видови осигурување се задолжителни (како осигурување на возила), другото осигурување е опционално (дома), но никогаш не треба да го сметаме како трошок, туку како инвестиција за иднината. Истото важи и за мобилното осигурување. Ако сакаме да се заштитиме од евентуалните животи, но не сте сосема сигурни, тогаш ви покажуваме поинаку причини зошто треба да го заштитите паметниот телефон со осигурување.

Поевтино од купување на друг телефон

На сите ни се има случено, без да го сфатиме, или во превид, нашиот телефон е отпуштен од нашите раце, од нашиот ранец или џеб и заврши на подот. И, се разбира, законот на Марфи потврдува дека терминалот секогаш ќе паѓа на страната на екранот.

Ако имаме несреќа да се скрши екранот, можеме да одиме подготвувајќи голема сума пари. Меѓутоа, ако го осигураме мобилниот, единствено што ќе треба да направиме е да бараме терминал што го имаме дома додека не го вратат нашиот поправен без да потрошат ниту едно евро или не ни дадат нов.

По трошоците за купување нов мобилен, многу луѓе не сакаат да продолжат да плаќаат купување на осигурување во обид да се намалат нивните трошоци. Сепак, ова е лажна заштеда.

Колку пати телефонот расипува во својот корисен век? Колку пати сте изгубиле телефон? Колку пати сте паднале?

Ако сте многу внимателна личност, најверојатно ќе го направите тоа можеш без осигурување. И покрај тоа, секогаш ќе ризикуваме да го изгребаме екранот, да падне, да го изгубиме, да биде украден...

Не се сите осигурителни компании лоши

Осигурителните компании имаат неоправдана репутација бидејќи тие секогаш бараат каква било причина да избегнат плаќање. Како и во секоја индустрија, некои лоши јаболка го расипуваат дрвото. Сепак, повеќето осигурителни компании нудат целосно транспарентни и прифатливи процеси за штети.

Не ни нудат сите осигурителни компании телефонски услуги. Најдете ја компанијата која најдобро одговара на нашите потреби цената и покриеноста може да биде многу поедноставна задача отколку што замислувате ако користите компаратор за осигурување отколку ако барате еден по еден.

Едно нешто што треба да се има на ум е методи кои ни ги нудите за да ги контактираме: преку апликација, од нејзината веб-страница, со телефонски повик, со одење во канцеларија. Секогаш треба да го бараме оној кој најмногу одговара на нашите потреби.

Навлаките заштитуваат само

Покрива нови бои

Ако сте платиле повеќе од 1.000 евра за мобилен Зошто го штитите со капак од 5 евра? Во зависност од видот на материјалот со кој е направен капакот, тој може повеќе или помалку да ги апсорбира ударите што ги добива при паѓање. Сепак, капакот не гарантира дека екранот на нашиот уред ќе најде предмет на патот до земјата што ќе го удри и ќе го скрши.

Ок, заштитниците на екранот се за тоа, покрај тоа што спречуваат да се гребе од какво било триење. Меѓутоа, ако предметот што удира на екранот е остар или многу голем, веројатно е дека тоа завршуваат поминувајќи низ заштитникот и завршуваат со оштетување на екранот. Гел-заштитниците на екранот се дизајнирани да го апсорбираат ударот, но тие не штитат од гребнатини.

И заштитниците кои го штитат екранот од гребнатини, тие целосно не штитат од влијанија. Решението? Мобилно осигурување за да може мирно да спие ноќе.

поправките се скапи

Ако екранот на нашиот паметен телефон се скрши, задниот дел пукна, падна во вода и повеќе не работи како на почетокот, заменувајќи го терминалот со нов или поправајќи го може излезете од окото на лицето, особено кога станува збор за телефон од високата или високата класа.

Во многу наврати, за цената на поправката, можеме да купиме поевтин телефон и да бидеме принудени да се откажеме од функциите што ни го привлекоа вниманието на нашиот уред, функции што веројатно нема да бидат достапни.

Ако го имате осигурано мобилниот, можете заменете го лесно и брзо.

Секогаш официјални делови

Во однос на претходната точка, ги наоѓаме опциите што ги имаме на располагање за да го поправиме нашиот мобилен телефон. Во повеќето населби од сите градови, можеме да најдеме голем број на мобилни продажни и поправки, продавниците кои не ни нудат никаква гаранција од наредниот ден можат да се затворат.

Понатаму, овие поправка компании немаат пристап до официјални резервни делови. Никој не ни гарантира дека деловите што се користат се квалитетни, особено кога станува збор за екранот.

На ова мора да се додаде дека тие се обично многу скапи. Ако сте склони кон несреќи, дали сте подготвени да ризикувате?

Со мобилното осигурување ќе уживаме максимално

Ако одите на одмор на плажа, на планина, да посетите град и не сакате да бидете повеќе свесни за вашиот мобилен телефон Ништо не се случува со вашата околина, со мобилното осигурување ќе го најдете тој мир.

Празниците се да се одмориме, да се исклучиме, да откриваме нови култури и да го зачуваме искуството со сите методи што ги имаме на располагање, а нашиот паметен телефон е најудобен. Не грижете се за фотографирање или видео во средина каде што има многу луѓе, каде што постои ризик од паѓање...

Несреќите се неизбежни

Првата дефиниција на зборот несреќа според РАЕ е: Евентуален настан што го менува редовниот редослед на нештата. Никој не може да спречи несреќа. Колку и да сте внимателни, секогаш постои можност и ние и нашиот уред да доживееме несреќа, и внатре и надвор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.