Најдобри апликации за цртање со Apple Pencil на iPad Pro

Од официјалното лансирање, Apple Pencil малку по малку зазема многу голема важност, барем во уредите со кои е компатибилен, само моделите iPad Pro. Исто така со доаѓањето на iOS 11, Apple му даде многу поголема важност отколку при купување на iPad Pro скоро сме принудени заедно да го купиме Apple Pencil.

Од неговото лансирање, многу скинери ги прилагодуваа своите апликации за да бидат компатибилни со Apple Pencil и во моментов можеме најдете голем број апликации, апликации што ќе ви ги покажеме во овој напис, барем најважните, иако исто така ќе посветиме простор за разговор за оние со кои исто така можеме да го користиме, но во помала мера.

Апликации за цртање компатибилни со Apple Pencil

Pixelmator

Не можевме да започнеме со друга апликација која не беше една од најкористените од корисниците кои уредуваат фотографии на iPad. Pixelmator покрај тоа што ни нуди поддршка за Photoshop PSD-датотеки става на располагање голем број на алатки што можеме да ги користиме на многу поудобен и едноставен начин со Apple Pencil.

Самосоздаде

Иако е точно дека со Pixelmator можеме да најдеме одредено ограничување кога станува збор за ослободување на нашата имагинација, со Procreate сите тие ограничувања се целосно отстранети. Procreate е дизајниран за илустратори, кои имаат на располагање бесконечни алатки за да создадат каков било цртеж или композиција што ќе ви падне на ум.

Procreate ни нуди 128 четки, четки што исто така можеме да ги прилагодиме за да одговараат на нашите посебни потреби, автоматско заштеда, можност за враќање на промените до 250 нивоа ... Ова е една од апликациите наречена суштинска за секој корисник со iPad Pro и Apple Pencil.

Создадете (врска со AppStore)
Самосоздаде9,99 евра

Autodesk SketchBook

Друга од најпопуларните алатки е потпишана од компанијата Аутодеск, класика во светот на анимацијата и графичкиот дизајн. Autodesk SketchBook ни нуди до 170 обични четки, поддршка за датотеки во формат Phosothop (PSD), таа е компатибилна со слоеви и ни нуди интерфејс дизајниран да губи што е можно помалку време при креирање или менување на нашите цртежи.

Астропад

Покрај тоа што ни дозволува да создадеме каков било цртеж, Astropad исто така дозволува поврзете се со нашиот Mac преку Wifi или USB за да цртате директно на апликацијата Photoshop на нашиот Mac од нашиот iPad Pro со Apple Pencil, функција што само Astropad ни ја нуди и која може да биде многу интересна за одредена група цртачи, илустратори ... Astropad работи преку систем на претплата ако сакаме да ги искористиме сите функциите што ни ја нуди апликацијата, иако можеме да избереме да ја купиме и стандардната верзија со одредени ограничувања.

Astropad Standard (врска со AppStore)
Стандард за астропад29,99 евра

Линија

Linea нуди широк спектар на претходно дефинирани бои со лесни за управување со слоеви и шаблони. Поддржува iCloud Sync за да може продолжи да работи други на уреди. Она што навистина прави Linea да се појави на оваа листа е нејзиниот едноставен и лесен за употреба интерфејс, идеален за оние луѓе кои имаат вистинско знаење кога станува збор за користење на овој вид дигитален уред при цртање.

Скица линија (врска со AppStore)
Скица линијаслободен

Apple белешки

Apple природно ни ја нуди апликацијата Белешки, многу основна верзија со која можеме да започнеме да ги правиме нашите први чекори во светот на графичкиот дизајн со молив од јаболко. Очигледно, опциите за прилагодување и уредување се точни, но ако Apple Pencil секогаш го привлекуваше вашето внимание во овој поглед и не сакате да инвестирате во апликации од ваков тип додека не ја потврдите нејзината вредност, апликацијата Notes е добра опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.