Најдобрите полначи за USB-C што можете да ги купите за iPhone 12

Полначи за јаболка

Компанијата Купертино уште еднаш нè стави во полемика на која еден ден несомнено ќе и посветиме пост, во меѓувреме, единствено што ни останува е како секогаш да ви даваме рака да најдете решенија за овој проблем. Јаболко создаде, оној на полначите USB-C за iPhone.

Овие се најдобрата алтернатива на USB-C полначот на Apple за да можете да го полните вашиот нов iPhone 12, или што и да посакате. Ви донесуваме добар избор на полначи по најдобра цена што ќе ви овозможи брзо да заборавите дека потрошивте скоро 1.000 евра на уред кој доаѓа без полнач.

Детали што треба да ги разгледате пред да купите

За почеток, ќе разговараме за една особеност, особено ако сте купиле iPhone 12 во која било од неговите варијанти. Зборуваме за фактот дека iPhone 12 нема вграден полнач во својата кутија, но, тој интегрира USB-C во молња кабел.

Проблемот е во тоа што огромното мнозинство на корисници имаат нормални USB полначи, како оној до минатата година Apple сè уште го вклучуваше iPhone 11, односно само iPhone 11 Pro вклучуваше USB-C полнач.

Сега го откривте тоа вашиот нов iPhone доаѓа со USB-C до молња кабел и имате само USB-A полначи, вистински проблем што ќе го решиме со најниска можна цена, дојдовме да ви помогнеме без понатамошно разочарување и да ви понудиме неколку USB-C полначи, но прво ќе треба да научиме некои концепти што можеби до сега не беше запрен да размислуваш.

IPhone 12 Pro има два вида на полнење, како и обично од пристигнувањето на iPhone X, и тие се следниве:

 • Брзо полнење преку USB-C кабел до 20W
 • Брзо безжично полнење Qi до 15W
 • MagSafe се полни до 15W

MagSafe

Toе најдеме многу различни полначи на пазарот, но би било апсурдно да се обложуваме на полначи повеќе од 20W и особено мора да потенцираме дека брзото полнење може да ја напори батеријата и да предизвика поголемо абење, затоа Препорачуваме да користите помал капацитет на оптоварување ако тоа го правиме преку ноќ. Во меѓувреме, ќе направиме список на полначи што ќе се нарачуваат според цената, од најниска до највисока.

USB-C полначи под 15 €

Ова е списокот на полначи што за мене лично произведува помала сигурност, но зборуваме за производи кои имаат добра поддршка на ниво на мислења.

30W Едноставно

Започнуваме со овој полнач до 30W што има особеност, има два порта USB-A кои имаат технологија QC 3.0 и под USB-C испорака на енергија за да ни обезбедат максимална можна компатибилност. 

Овој полнач е обоена банка и според мислењата има тенденција да станува прилично жешко, што е лош знак и може да нè предупреди дека можеби нема да имаме најдобри резултати во однос на издржливоста. Од друга страна, цената е практично непобедлива, тешко е да се најде нешто поевтино во сигурни продавници.

Основи на 15W Amazon

Со овој полнач очигледно нема да се определиме за максимална моќност на полнење на нашиот iPhone, но ниту 15W не е лошо, особено ако зборуваме за долги полнења навечер. Уште еднаш Амазон лансира сопствен производ за да се натпреварува на пазарот со „ниски трошоци“.

Во овој случај ќе можеме да го купиме полначот и во црно-бело, Тоа ќе зависи од нашите преференции (секогаш подобро бело) и има LED-статус на полнење. Алтернатива што надминува десет евра за многу малку, но што решив да ја вклучам затоа што паѓа во цената и постојаните понуди, па дури и се реновира.

Овој полнач има прилично компактна големина и една од предностите е токму тоа што ќе ја имаме гаранцијата што ја нуди Amazon за овој вид на производ. Во овој случај, отсекогаш сме биле во можност да го истакнеме Amazon за неговата одлична услуга за клиенти.

Тука влегуваме во група полначи кои нудат чекор понатаму во однос на квалитетот и кои јасно нè поттикнуваат да помислиме дека полначот на Apple за 25 € не е баш нај препорачаната опција.

 • Не се пронајдени производи Амазон основни USB-C полнач за 10,75 €

Зачекори до 18W

Овој полнач за Писен нуди USB-A приклучок и USB-C приклучок, што е компатибилен со обете со Qualcomm QC 3.0 и испорака на енергија во случај на USB-C. Овој полнач е релативно компактен и се нуди во бело.

Реалноста е дека сè уште сме далеку од препознатливи брендови и дека тие ни овозможуваат дополнителна безбедност. Сепак, овој Pisen полнач има доста добри прегледи, и тоа е определувачки аспект при купување ваков производ.

USB-C полначи под 25 евра

Сега ќе разговараме за полначи кои чинат исто или помалку од USB-C полначот на Apple и кои ќе ни го понудат барем истото искуство.

Зелени полначи помеѓу 18W и 30W

Започнуваме со 18W кои лично ми се чинат најуспешни да не ја напнам батеријата на iPhone и особено затоа што се многу близу до максималното брзо полнење што ќе ни го понуди уредот на компанијата Купертино.

Угрин е доста призната марка во секторот додатоци, и ни нуди два полначи по исклучително конкурентни цени, кои според моја гледна точка, се најпрепорачани во однос на квалитетот на цената:

Ние исто така ви оставаме многу интересна алтернатива бидејќи има 36W максимална моќност, но најдобро е што има три USB-C порти да вчитате неколку работи истовремено и со тоа да заштедите простор и приклучоци.

Полнач за Aukey од 30W

Овој полнач за Aukey е исто така многу интересен бидејќи ни нуди USB-C приклучок и USB-A порт. Истовремено, тој ќе може да емитува моќност од 12W за USB-A и 18W за USB-C.

Aukey е исто така признат бренд и USB-C има испорака на енергија, односно ќе му даде на уредот потребното полнење.

 • Не се пронајдени производи Полнач за Aukey од 30W за 19,99 €

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   метјус dijo

  Па, тогаш ми е јасно дека можам да го користам полначот на мојата прва генерација ipad pro и за iphone 12 pro и за магсафе, како што ми рече и една од девојките со јаболко и Луис Падила, но откако прочитав толку многу коментари ми се сруши главата што не разликува волт од ват. Фала !!!!! Фантастично, како и секогаш.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Секако дека можеш !!

 2.   Рамес dijo

  Заборавате да кажете дека не треба да потрошите ниту едно евро ако имате кабел USB-A до Ligthning, што го имаме од iPhone 5. Со години. Beе има многу големи луѓе, но јас имав iPhone и iPad кабли со години и во совршена состојба.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Ако тоа беше статија за тоа како да го полниме iPhone-от, ќе заборавевме, но не, тоа е статија за полначи за USB-C.

 3.   румени dijo

  Кој бавен полнач освен јаболкото препорачувате? И кабелски и Qi. Мислам дека не го кажуваш тоа ниту на подкастот. Поздрав