Најкул кратенки за вашиот iPhone или iPad

iOS 14 особено еволуирале Кратенки на iOS во сите свои верзии, ова покрена многу прашања за тоа како можеме да ги искористиме Кратенките и да му дадеме нова харизма на нашиот уред, но пред сè, заштедете ни време и напор со нашите секојдневни задачи.

Откријте со нас кои се најдобрите и најневеројатните кратенки со кои можете да ги добиете сите перформанси скриени во вашиот iPhone. Овие едноставни трикови што ви ги донесовме на iPhone News се дизајнирани да ви го олеснат животот, ќе зажалите што не сте ги знаеле порано.

Како и во други прилики, решивме да ја придружуваме оваа многу интересна компилација со видео од нашиот канал на YouTube, погледнете затоа што во неа ќе најдете забавни анализи, нашиот неделен подкаст и пред се најдобрата содржина за Apple за која сме подготвени ти со многу мила. Запомнете дека можете да ни помогнете со зачленување и оставање лајк за да продолжиме да ви ја носиме најдобрата содржина дека сме способни да создаваме за вас, затоа што знаеме што навистина ве интересира за да извлечете максимум од вашиот iPhone, iPad, Apple Watch и сè друго што го имате.

Без понатамошно разочарување, ајде да одиме таму со списокот на најдобри кратенки што можете да ги инсталирате во iOS 14. Сепак, најинтересното нешто без сомнение е што поминувате низ ОВОЈ ЛИНК и преземете Кратенки, официјалната апликација на Apple, во случај да ја немате инсталирано.

Прилагодете ги иконите за апликации

Оваа задача можеме да ја спроведеме преку овие едноставни чекори, иако ви оставаме и видео со објаснување:

 1. Притиснете го копчето "+" за да додадете нова кратенка
 2. Ја избираме опцијата «Скрипт»
 3. Ја избираме опцијата „Отвори апликација ...“
 4. Сега во «Избери» притискаме и ја избираме апликацијата што сакаме да ја отвориме
 5. Откако ќе биде избран, притискаме на копчето «…» во горниот десен дел
 6. Избираме «Покажи на почетниот екран» и кликнуваме на иконата за слика
 7. Сега ја избираме фотографијата и ја доделуваме

На овој начин ќе можеме да имаме икони на нашите апликации за да одговараат на потрошувачот што ги искористува одликите на Кратенките.

Историски цени на Амазон

Кој повеќе и кој помалку веќе скоро сите купуваме често на Амазон, а ако не, можеби треба да размислите за тоа. Сепак, не смееме слепо да се залажуваме со нивните цени, тие не се секогаш најдобри и не се занимаваме со вистинска „зделка“. За тоа постојат истории на цени на Амазон и позната веб-страница во овој поглед е CamelCamelCamel, па време е за вашата кратенка.

 • Додадете CamelCamelCamel на Кратенки> ЛИНК

На овој начин кога одите на производ на Амазон и кликнете на копчето «Сподели», ќе се појави копчето CamelCamelCamel и ќе можете да ја консултирате историјата на цените на најбрз и најневеројатен начин што можевте да си го замислите. Тоа е најдобриот начин да заштедите пари.

Одморете се со тајмер „Не вознемирувај“

Добро е што толку честопати одвојуваме време за себе, да размислуваме и да ги реорганизираме нашите идеи, особено ако сме теле-работа или извршување на која било задача под одредени стресни услови.

 • Додадете тајмаут на Кратенки> ЛИНК

За ова имаме и кратенка, додадете ја онаа што ја оставивме погоре и во името на кратенката сменете го англискиот текст во „goingе одморам“. Па секој пат кога ќе кажеме „Еј Сири, ќе одморам“, Youе ве праша колку време и активирајте тајмер со активиран режим „Не вознемирувај“.

Режим на ултра ниска моќност

Режимот за мала потрошувачка на нашиот iPhone е во ред, но веќе знаеме дека многу уреди со Android имаат режим „ултра мала потрошувачка“ што ви овозможува да ги исцедите повеќето од последните минути на вашиот уред, што мислите ако го донесеме на iOS?

 • Режим на ултра ниска моќност> ЛИНК

Откако ќе ја додадете оваа кратенка, сменете го името во „Ултра режим на заштеда“, на овој начин автоматски во процентот на батеријата што претходно го избравме или кога ќе се повикаме на Кратенката со Siri, Bluetooth, мобилни податоци и што било друго што користи прекумерна енергија ќе бидат оневозможени.

Конвертирајте која било датотека во PDF

PDF е стандардизиран систем на документи иако за жал многу корисници не се доволно запознаени со него. Оваа кратенка доаѓа да го реши овој проблем на најдобар начин.

 • Конвертирајте која било датотека во PDF> ЛИНК

Ако ја додадете оваа кратенка, во копчето «Сподели» секогаш ќе имате можност да креирате PDF на располагање со кој било документ што сте го отвориле во тоа време, дури и со сликите од екранот, нешто особено корисно за нивно споделување или интеракција со официјални субјекти, без сомнение една од најдобрите кратенки.

Отпакувајте .ZIP и зачувајте го

Ние веќе разговаравме повеќе пати тука за тоа како можеме да ја отпакуваме ZIP-датотеката на iPhone и видете ја содржината, но сега она што ви го донесуваме е кратенка, сепак, ви оставаме статија подолу што ќе ви го олесни животот.

Поврзана статија:
Како да ја отворите секоја компресирана .ZIP и .rar датотека со лозинка на iPhone
 • Извлечете .ZIP-датотеки и зачувајте ги> ЛИНК

На овој начин ќе можеме брзо да пристапиме, кратенка за која никогаш не би претпоставиле дека постои, но за тоа сме тука во iPhone News, за да ви донесеме новости.

Ако датотеките .ZIP имаат лозинка, работите стануваат малку покомплицирани, бидејќи не можеме целосно да ја искористиме кратенката:

 1.  Кликнете на копчето сподели во компресираната датотека што има лозинка
 2. Изберете ја опцијата „Отвори во ...“ и скролувајте со апликациите додека не ја видите иконата Отпакувај
 3. Кликнете на „Копирај до отпакувај“ и апликацијата Unzip ќе се отвори директно со копираната датотека
 4. Сега изберете ја компресираната датотека што ја сакате, таа ќе ве замоли да ја внесете лозинка
 5. Откако ќе ја внесете правилно лозинката, ќе создадеме бесплатна копија на документот
 6. При влегувањето во папката, ги гледаме сите датотеки во PDF формат (или што и да е) што ги содржи и можеме да ги прегледаме

Се надеваме дека овие трикови што ви ги донесовме овде денес ќе ви помогнат да продолжите да уживате во кратенките на вашиот iPhone и ве потсетуваме дека сите тие се компатибилни и со iPad. Иако е точно дека некои се класифицирани како „небезбедни“, реалноста е дека тие не претставуваат никаков ризик за корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.