Најновата бета верзија на iOS 14.7 ја поправа грешката што ја оневозможи Wi-Fi конекцијата на iPhone

Зона WIFI

Пред неколку недели, корисник на Twitter дозна како ако iPhone е поврзан на Wi-Fi мрежа со име „% p% s% s% s% n“ Без цитати, уредот трајно ја изгуби целата конекција за Wi-Fi, па тоа беше многу опасна грешка што се чини дека Apple ја реши со најновата бета верзија на iOS 14.7.

Според ЈуТјуб Золотех преку последното видео што го објавивте на вашиот канал, Apple го закрпи овој проблем, без да зборуваме за него во деталите за последната бета верзија што ја лансираше пред неколку дена, верзија што е достапна само за програмерите.

Кога беше откриено, ова не успеа, многумина беа curубопитни корисници кои тие побрзаа да го докажат тоа, оставајќи ги вашите уреди без Wi-Fi врска. Единственото решение, барем за повеќето iousубопитни кои ја пробаа оваа функција, минуваше низ ресетирајте ги мрежните поставки. На овој начин, Wi-Fi конекцијата беше повторно достапна на уредот.

Apple веќе неколку недели го тестира iOS 14.7 и меѓу заедницата за развивачи и меѓу корисниците на јавната бета верзија, па прашање на денови е тоа од Купертино објавете ја финалната верзија, верзија што ќе послужи како чекор, за да се реши големата потрошувачка на батерија што ја имаат некои iPhone-ови по ажурирањето на iOS 14.6.

iOS 14.7 скоро сигурно ќе биде последното ажурирање што го добива iPhone пред iOS 15, сè додека друго слично безбедносно прашање не е откриено повторно. Веројатно, овој проблем е решен и во најновата бета верзија што Apple ја објави за iOS 15, и верзијата за програмерите и верзијата за корисниците кои се дел од јавната бета програма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.