Најновата бета верзија на iOS 15 автоматски ги отстранува блесоците на објективот на фотографиите

Паметните телефони ни го менуваат животот, тие веќе се сменија прилично ... И дали ги користиме практично за с everything во нашиот ден: на работа, да комуницираме, да се забавуваме ... А камерите? Дали с still уште ја носите камерата? Дури и професионалните фотографи признаваат дека во повеќе наврати користеле iPhone ... Очигледно, тие не се совршени камери, но тие ја работат својата работа кога ќе излезе нашата креативност. Еден од најчестите проблеми се трепкањата на светлината на леќите, нешто што може да ги расипе нашите фотографии (или не). Сега најновата бета верзија на iOS 15 ги поправа овие трепкања на некој начин. По скокот ви даваме повеќе детали за оваа промена.

И се чини дека е направено автоматски. Одблесоците на објективот, или одблесокот на објективот, се типични за леќите на паметните телефони поради неговите карактеристики. Блесок што може да н interest интересира во одреден момент, но кој несомнено е аберација што може да ја оштети нашата фотографија. Па, сега неколку корисници во Reddit известува дека обработката што ја прави iOS 15 на фотографијата се обидува да ги прикрие овие трепкања, И понекогаш дури и ги елиминира, во зависност од истакнувањето на блицот. И се чини дека оваа нова функција за iOS 15 работи од iPhone XR. Како знаете дека има одблесок и дека iOS 15 го отстранува? затоа што во живо Фото е присутна, но не во обработка.

Мали подобрувања што се прават преку софтвер, а вистината е дека iOS е еден од најдобрите системи за обработка на фотографии, само треба да пробате други уреди од конкуренцијата. Jеј еј Абрамс (Изгубено, Starвездени патеки) голем loубител на светлечки објективи е надвор од зделка во сите негови продукции. И на тебе, Што мислите за обработка на фотографии на iPhone?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.