Врвот на Apple Pencil може да има копче

Јаболко Молив

Apple Pencil е веќе во својата втора верзија. Елемент едноставен и добро дизајниран како оваа втора генерација, се чини дека не може да се развива понатаму. Но, познавајќи ги оние од Купертино, сигурно тие веќе имаат нови карактеристики планирани да додадат на нешто едноставно како крвав молив.

Безжично полнење, со сензори за движење за да избегнете копчиња и совети што може да се заменуваат поради абење. Тешко е да се подобри. Па оваа недела компанијата доби нов патент ...за врвот на молив од Apple!

Во патент доделен од Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД оваа недела со наслов „Стил со влезен адаптер«, Apple нуди голем број прилози што можат да се применат на сегашните генерации на Apple Pencil. Додека се нудат голем број опции, вклучително и високо-инженерски верзии, основниот концепт е дека врвот на стилот останува како што е денес.

Предлогот на Apple се заснова на идејата дека врвот на Apple Pencil може да мери притисок, и при притискање на површина и кога се влече. Кога се расипува делот со рачката или копчето на адаптерот, ова нанесува сила на врвот на моливот, обично на висока точка од подвижниот врв, така што тоа не се меша со вообичаената активност на цртање или пишување.

Јаболко Молив

Нов совет за Apple Pencil со копче во форма на лост.

Со откривање на оваа втора сила, веројатно е дека Apple Pencil утврди дека додатокот се користи и може да го регистрира како еквивалент на притискање на копче или кликнување, како копче на глувчето. Во зависност од движењето на приклучокот, тој теоретски може да го повлече врвот кон надвор, што може да обезбеди ниво на отпорност на притисок извршен врз рачката.

Патентот ги наведува своите пронаоѓачи како eае Хванг Ли, Френк Анџерман, Килијан,. Пур, и Дејвид М. Шател. Таа датотека на Apple рече патент не значи дека проектот ќе се оствари. Компанијата поднесува илјадници патенти кои никогаш не се остваруваат. Но, заради ниската цена што ја претставуваат овие напори, тие ја патентираат секоја идеја „за секој случај“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.