На крајот на краиштата, Фејсбук тврди дека влијанието на одликата за следење во iOS 14.5 ќе биде помало.

Во последниве месеци зборувавме многу за полемиката помеѓу Фејсбук и Епл во врска со функција за следење апликации што компанијата на Тим Кук ја претстави со објавувањето на iOS 14.5, верзија што Apple објавен пред неколку дена а тоа вклучува и други интересни новости.

Компанијата на Марк Цукерберг тврди дека оваа карактеристика тоа би било поразително за малите бизниси кои ја користат платформата на Фејсбук за своите рекламни кампањи. Сепак, за време на презентацијата на економските резултати (преку ZDNet) што одговара на првиот квартал од 2021 година, наведете дека тоа ќе има влијание податлив во вашата деловна активност.

Директорот на Фејсбук, Дејв Венер, изјави дека компанијата очекува понатамошни потези против насочувањето на рекламите во 2021 година, поради промените во платформата и регулаторот, особено со објавувањето на iOS 14.5. КОО Шерил Сандберг покажува во иста насока наведувајќи дека Пред нас се предизвици за персонализирано рекламирање.

Компанијата тврди дека напорно работи во последните месеци подготвувајќи се за правилно информирање на корисниците. Покрај тоа, тој исто така тврди дека реконструирал важни елементи на својата платформа за рекламирање и дека соработува со W3C за да се осигура дека може да доставува персонализирани реклами на пријателски настроен начин.

Наше е исто така да продолжиме да браниме дека персонализираното рекламирање е добро за луѓето и компаниите и подобро да објасниме како работи, така што компаниите не мора да ја разбираат азбучната супа од акроними што ќе треба да ја почитуваат.

Но, им треба доверба дека можат да продолжат да ги користат нашите алатки за да допрат до луѓе кои сакаат да го купат она што го продаваат на начин на приватност Уверени сме дека тие можат и дека можат да продолжат да даваат одлични резултати како што се развива дигиталното рекламирање.

Овие изјави само потврдуваат дека кампања спроведена од Фејсбук против Епл, не беше фокусирана на одбрана на малите бизниси што наводно ќе биде повредено од одликата за следење на iOS 14.5, како што изјавија некои нејзини работници пред неколку месецино во личен интерес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.