Недостаток на компонента ќе влијае на iPhone 13 и iPad

На годишната конференција за финансиски резултати, Лука Маестери беше прашан за евентуален недостиг на снабдување за следната генерација на iPhone и iPad. Маестери, објасни дека „Епл“ е внимателен кон можни недостиг на снабдување и дека најбезбедно е што на крајот ќе влијае на iPhone и особено на iPad во текот на следниот септември.

Можно е тоа недостатокот откриен во текот на овој квартал од јуни е поголем во септември Коментира Маестри. Ова значи дека ограничувањата логично може да влијаат на нивните производи и се очекува тоа да го сторат на поголем начин во iPad отколку во iPhone 13.

Очекувањата на Apple секогаш мора да бидат земени во предвид

Нема никој посигурен во очекувањата од самата компанија И дали е да се знаат деталите за количината на производи што можат да се продаваат или произведуваат во текот на една четвртина, Apple е тој што ќе даде одговори. Јасно е дека „Епл“ игра свои карти и нема да покажува слабости, но вистина е дека секторот страда од недостиг на компоненти од различни причини, вклучувајќи ја и пандемијата КОВИД-19 што влијае на целата планета.

Во секој случај, да се надеваме дека iPhone 13 нема да претрпи одложувања како што се случи да се стават сегашните модели на iPhone 12 во однос на нивната дистрибуција. Самиот Тим ​​Кук го објасни тоа работат напорно за да избегнат проблеми во синџирот на снабдување и логистиката. Од друга страна, некои компоненти кои користат силикон исто така страдаат од ограничувања. Сето ова очигледно влијае на целата индустрија и Apple е јасно дека тоа ќе биде комплицирано, но не и невозможно, затоа тие ја принудуваат машинеријата да избегнува проблеми што е можно повеќе. Whatе видиме што ќе се случи по летните одмори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.