Некои корисници доживуваат прекумерна потрошувачка на батерија со iOS 14.6

iOS 14.6

На 24 мај, Apple лансираше iOS 14.6, верзија што првично беше планирано да биде последниот од iOS 14Сепак, се чини дека нема да биде, бидејќи многумина се корисници кои тврдат дека имаат проблеми со траењето на батеријата по ажурирањето на оваа верзија.

Од неговото лансирање минатата недела, многумина се корисници кои отишле на социјалните мрежи форуми за поддршка за да потврдите дека вашиот уред брзо се презема откако ќе го ажурирате уредот на iOS 14.6. Иако се многу фактори кои придонесуваат за здравјето на батеријата, овој проблем влијае на сите подеднакво.

Со iOS 14.5, Apple воведе нова опција на повторно калибрација на здравјето на батеријата за iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max. Новата опција му овозможува на системот повторно да ја калибрира здравствената состојба на батеријата на уредот за да се осигура дека е правилно мерењето на здравјето на батеријата.

По ажурирањето објавено минатиот месец, корисниците забележаа дека нивното здравје на батеријата на iPhone 11 се промени по процесот на рекалибрација, а не само намалено, како во некои случаи процентот на здравјето на батеријата е зголемен.

Обично се жалат со прекумерна потрошувачка на батерија вообичаено во текот на првите денови додека системот прилагодува и извршува различни дејства за индексирање и чистење на датотеки.

Сепак, една недела по објавувањето, поплаките на корисниците продолжуваат да ги пополнуваат форумите, па повеќе од веројатно е дека Apple ќе мора да ја унапреди верзијата iOS 14.7, верзија која во моментов е веќе во бета фаза, се додека го реши проблемот со прекумерна потрошувачка на батерија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jordордивб dijo

  Вториот ден веќе го спуштив ios на 14.5.1, батеријата беше празна. Сега е повторно совршено.
  Не одложувајте бидејќи Apple престанува да потпишува iOS 14.5.1
  Со почит