Некои корисници имаат проблеми со известувањата за пораки

Голем број на корисници на iPhone имаат проблеми со приемот на известувања од апликацијата „Пораки“ во iOS 14. Известувањата нема да пристигнуваат и со балонот во апликацијата нема да бидат известени дека има пораки што чекаат да бидат прочитани.

Проблемот, што се чинеше дека е ограничена на некои корисници на iPhone 12 со iOS 14 на почетокот, се чини дека порасна влијаејќи на другите корисници со други модели на iPhone, вклучувајќи ја и претходната генерација со iPhone 11. Објава од страницата за поддршка на Apple Веќе надминува 5700 одговори на проблемот каде што многу корисници коментираат дека „исто така страдаат од проблемот“.

Грешките се чини дека ги имаат истите симптоми: корисниците дури и не добиваат предупредувања (дури и со отклучен екран) ниту пак се достапни балони во апликацијата по добивање на порака.

Корисниците испробаа различни методи за да го решат проблемот. Од рестартирање на iPhone до целосно ресетирање до промена на поставките на другите уреди на Apple кои се способни да примаат пораки за да видат дали со тоа ќе се реши вашиот проблем. Како и да е, Досега нема официјален одговор од „Епл“ кој фрла светло на проблемот.

Во САД апликацијата Пораки со iMessage е еден од главните методи на комуникација, во голема мера заменувајќи ги другите апликации за пораки како што е WhatsApp. Ова имплицира дека влијанието таму е многу поголемо од влијанието на корисниците во другите региони каде што апликацијата Messages има дури и преостаната употреба.

Ажурирањето на iOS 14.2.1 се осврна на некои проблеми со ММС, но се чини дека не го реши целосно проблемот со известувањето. Се очекува дека со следниот порака на iOS 14.3 имаме некакво решение за проблемот.

Ако сте редовни корисници на Messages и страдате од овие досадни проблеми, оставете ни ги вашите коментари или ако успеавте да ги решите со обид на кој било од методите што другите корисници беа во можност да ги споделат на официјалниот форум на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.