Неколку продавници на „Епл“ во САД и Канада ги отвораат своите врати оваа недела

Apple одлучи да ги затвори сите продавници на Apple кои ги шири низ целиот свет минатиот 14 март, со цел да се обиде да го намалуваат ширењето на коронавирусот. Иако во некои земји коронавирусот сè уште не се ширел, во некои други, како што се Шпанија и Италија, тоа предизвикало владата да ги затвори сите несуштински активности.

Поминаа повеќе од два месеци откако Apple Store не се затвори. Први кои повторно ги отворија своите врати беа оние во Кина, продавници што повторно ги отворија вратите на крајот на април. Набргу потоа, „Епл“ ги отвори вратите на единствената продавница „Епл“ што компанијата ја има во Јужна Кореја, а потоа се наоѓа во Австралија, Австрија, Германија, Швајцарија и Италија.

Сега на ред се продавниците на Apple кои се дистрибуираат и во САД и во Канада. „Епл“ преку писмо што шефот на малопродажба им го испратил на работниците од „Епл продавница“ објави дека во текот на целата недела, 25 продавници на Apple повторно ќе се отворат во САД и уште 12 во Канада.

Според 9to5Mac, Apple Store во САД што се наоѓа во Арканзас, Калифорнија, Колорадо, Флорида, Хаваи, Оклахома и Вашингтон се меѓу избраните. Не сите продавници што се наоѓаат во овие држави ќе ги отворат своите врати, само оние што исполнуваат низа барања или критериуми, барања или критериуми за кои не знаеме.

Како и во сите продавници на Apple кои се веќе отворени за јавноста во Европа и Азија, сите клиенти кои доаѓаат во продавницата на Apple мора да го сторат тоа со маска, ракавици и дозволување на вработените во продавниците да ја мерат нивната температура користејќи бесконтактен термометар. Овие продавници исто така ќе се фокусираат на техничката услуга со поканување на корисниците да купуваат преку интернет-страницата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.