Некои iPhone 11 добиваат зеленкаст екран поради некоја чудна грешка

Зелен екран на iPhone 11

Некои корисници сметаат дека бидејќи се потрошени скоро илјада евра за мобилен телефон, тој ќе биде непогрешлив и никогаш нема да пропадне. Голема грешка. Очигледно, квалитетот на уредот и во хардвер и во софтвер е многу поголем ако го споредиме со други со пониска цена, но не е совршена машина, а понекогаш може да ни донесе главоболка.

Ова е она што им се случува на некои корисници на iPhone 11. Од непозната причина, екранот добива зеленикава нијанса. Не спречува да можете да го користите iPhone-от со тотална нормалност, но очигледно е грешка што треба да се коригира на еден или друг начин.

Можеме да го наречеме «ефектот на халкот« Суперхеројот на Марвел, кога е лут, се претвора од нормална личност во мускулесто зелено чудовиште. Па, нешто слично им се случува на некои iPhone телефони деновиве.

Laалбите од некои корисници на iPhone-ите во 2019 година се појавуваат на разни интернет-форуми (iPhone 11, iPhone 11Pro и iPhone 11 Pro Max) Тие објаснуваат дека понекогаш кога го отклучуваат својот уред, екранот на iPhone добива зеленикава нијанса. Обично се случува кога го отклучувате терминалот или кога одите во мрачен режим. И не секогаш, туку по случаен избор. И на моменти може да изгледа добро и на моменти зеленикаво. БАМЕР, ајде.

Не е познато дали станува збор за хардверски проблем или „бубачка“ во iOS 13.5

Hulk

Грешката може да ја наречеме „Ефект на Халк“ од две причини: поради зелениот тон што го прифаќа екранот и поради гневот што го зема корисникот кој страда од тоа.

На прв поглед (и наменета за игра на зборови) може да изгледа како проблем со хардверот, панелот или возачот за приказ. Но, оние кои страдаат од грешка, објаснуваат дека тоа се случува бидејќи тие го ажурираа својот терминал на iOS 13.5, така се чувствува „грешка“ во оперативниот систем. Ова би било најдобро за сите, бидејќи „Епл“ брзо ќе го поправи со новата верзија на „iOS“.

Ако проблемот беше хардвер, работите се комплицираат. Како и да е, Apple ќе го реши тоа, но ќе мора да поминете низ бесплатна поправка. Се надевам дека не Дури неодамна е откриен, а во моментот нема одговор од Apple. Сигурно дека во Купертино повеќе од еден истече викендот работејќи на ова прашање. Е мора да почекаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jaime dijo

  Ми се случува со мојот iPhone 11 pro во темен режим, кога го отклучувам екранот станува зелен околу 5 секунди и потоа се прилагодува на нормалноста. Тоа е досадно. Се надевам дека ќе го поправат сега.

  1.    Тони Кортес dijo

   За сега, не правете ништо и почекајте да видите што ќе каже Apple ...