Некој веќе го испроба Apple Watch и детално ни раскажува

екран-јаболко-часовник

Како што велат во овие случаи кога зборуваат за телевизиски серии или филмови: „Внимание, спојлер“. Ако сакате да стигнете до Главниот во понеделник за детално да дознаете за Apple Watch, неговите апликации и неговите карактеристики во длабочина, подобро не читајте понатаму. Ако не можете да се држите и сакате да дознаете повеќе детали за големото лансирање на оваа пролет, потоа продолжете да читате затоа што по скокот ви кажуваме какви извори имаат пристап до Apple Watch.

Информациите доаѓаат, се разбира, од 9to5Mac, кој е специјализиран за „расипување на забавата“ за Apple со кажување детали за новите изданија пред оние во Купертино да го сторат тоа официјално. Имавте пристап до привилегирани информации за оние што имаат среќа имаа можност да пристапат до Apple Watch за да го тестираат, и тие ни кажуваат многу досега непознати детали или шпекулации.

Траење на батеријата

Несомнено најконтроверзниот број на Apple Watch, и од сите паметни часовници (освен Pebble). Дали ќе трае цел ден? Itе се наплаќа секоја вечер? Дали ќе останам без часовник по неколку часови тешка употреба? Па се чини дека Apple успеа да ги подобри перформансите на батеријата на својот часовник, и иако чуда не постојат, барем на овие простори, тој успеа да го продолжи просечниот век на траење на Apple Watch.

Ако на почетокот зборуваа за 2 до 4 часа интензивна употреба, сега се чини дека постигнаа во просек 5 часа со интензивна употреба на апликации и сензори. При нормална употреба (повремени апликации, активни сензори и сл.) Не треба да има проблем Apple Watch да трае цел ден, но ќе мора да се полни секоја вечер затоа што нема да трае цел ден.

Режим на мала потрошувачка

часовник магсафе-јаболко

Епл има ас во ракавот како што ви кажавме пред некој ден. Режим на мала потрошувачка што ќе ја продолжи батеријата уште повеќе ограничување на часовничките врски, што би станало побарувачка на корисникот, значително ја намалува осветленоста на екранот и го успива екранот по две секунди без да го користи часовникот.

Активирањето на режимот со мала моќност ќе биде многу едноставно. На екранот на батеријата, кој ќе биде достапен со функцијата „Поглед“ (поглед) на Apple Watch, можеме да го активираме во секое време, дури и со батеријата на 100%. Тој екран ќе го прикаже статусот на батеријата со бои зелена, портокалова (под 20%) и црвена (под 10%).

И, како тоа ќе влијае на батеријата на iPhone? Па, оние што биле во можност да го потврдат тоа го уверуваат тоа Тие едвај забележале разлика во споредба со нормалната употреба без Apple Watch. Одлична вест дека иако часовникот не трае долго, тој не ја пие батеријата на нашиот iPhone предизвикувајќи да останеме без мобилен или да гледаме среде попладне.

Монитор за отчукување на срцето

Јаболко-часовник-срце

Функцијата „Поглед“ исто така ќе ни овозможи да ги видиме отчукувањата на срцето на прв поглед. Оние што го испробале, уверуваат во тоа информациите се појавуваат веднаш и се исто така многу точни. Прикажаната слика е многу слична на горната слика. Овие информации секако ќе бидат пренесени на здравствената апликација на нашиот iPhone.

Повеќе карактеристики на погледот

Во прилог на гореспоменатите функции на батеријата и отчукувањата на срцето, има и други што се инсталирани по дифолт: Фитнес, активност, часовник, време, музика, брзи поставки, календар и мапи. Овие се функции за брз приказ до кои можеме да пристапиме без да мора да се движиме низ менијата или да лансираме други апликации.

Покрај овие функции, ние исто така можеме брзо да пристапиме до Центар за известување, кој ќе биде комплетен, како во iOS и OS X. Центарот за известувања ќе се прикаже на сличен начин како оној на iOS, лизгајќи го прстот преку екранот од горниот дел.

Складирање на музика

Apple-Watch-Music

Apple Watch ќе дојде со капацитет на складирање од 8 GB, не може да се прошири. Покрај апликациите што ги инсталираме, овие 8 GB ќе се користат за складирање музика што ќе ја пренесуваме од нашиот iPhone преку апликацијата iOS. Можеме да ја пуштаме музиката на кој било надворешен уред што има поврзување со Bluetooth, како што се звучници или слушалки.

Апликација Apple Watch

Apple-Watch-App-02

Апликацијата Apple Watch што ќе биде претходно инсталирана на iPhone со iOS 8.2 Тоа ќе ни помогне да пренесеме музика од нашиот iPhone, да ги организираме иконите на Apple Watch, па дури и да ги избришеме. Ова исто така може да се направи од самиот Apple Watch, на сличен начин како iOS. Можеме да ги отстраниме апликациите од Apple Watch без да ја отстраниме соодветната апликација од iPhone.

Присилно контролирање на допир, круна и глас

Екранот со часовник на Apple не само што детектира притискања на тастатурата, туку и притисокот со кој се вршат. Оние кои го користеле велат дека брзо се навикнувате на овој начин на контролирање на часовникот бидејќи е многу природен. Можете да притиснете и лизнете нагоре, надолу, десно или лево, но нема „нотка за зумирање“ бидејќи тоа се прави со помош на круната настрана.

Гласовната контрола е исто така неопходна за употреба на Apple Watch. Може да одговарате на пораки и да испраќате гласовни белешки, но не можете (засега) да одговорите на е-пошта користејќи ја оваа опција, ќе мора да отидете на вашиот iPhone за да го сторите тоа.

Екран, брзина и спортски ремен

Apple-часовник-Bluetooth

Разбирани на екраните на мобилните уреди, тие гарантираат дека е така „Најдобриот екран што некогаш го пробале на паметен часовник“. Боите се светли, а црнците се многу црни. Во однос на брзината на системот, тие велат дека е многу добра, иако е точно дека ако инсталирате околу 200 апликации на часовникот, тоа станува малку бавно (200 апликации?).

Што се однесува до спортскиот ремен што доаѓа стандардно на спортскиот модел, тие уверуваат дека е квалитетен, но тоа режим на затворање тешко се навикнува поради тој игла што го вклучува и што не е лесно да се постави со една рака.

Исклучување и присилно исклучување на апликациите

За да го исклучите Apple Watch, ќе морате кликнете на копчето од десната страна, под круната. Откако ќе го задржите, ќе се појави копче што мора да го лизнеме како во iOS за да го исклучиме Apple Watch. На сличен начин, можеме да присилиме на затворање на апликациите што станаа нестабилни: го држиме копчето и кога ќе се појави екранот за исклучување, повторно го притискаме копчето за да ја затвориме апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.