Неоморфизам, новиот тренд на дизајн што Apple го искористи во macOS Big Sur

Има нов збор што почнува да се појавува на технолошките блогови: Неоморфизам. Тоа е новиот тренд во дизајнот, и иако многумина погрешно го мешаат со скеуморфизам, тоа е нешто многу поразлично од она на што ќе треба да се навикнеме.

Презентацијата на macOS Big Sur откри важни промени на естетско ниво за прв пат по неколку години. Скокот во нумерирање на macOS (од macOS 10.15 на macOS 11) е придружен со промена на дизајнот во системскиот интерфејс што за многумина беше шокантно. Како и секогаш кога се менува изгледот на кој било производ што долго време останува речиси непроменет, одлуката предизвикува loveубов и омраза во еднакви делови, или можеби дури и повеќе омраза од убов. Но, ова не е нешто што Apple го извлече од ракавот, тоа е нов тренд во дизајнот што го надминува Apple, и на кој ќе мора да се навикнеме.

Доаѓањето на iOS 7 беше радикална промена во интерфејсот на нашиот iPhone. Навикнати на шеуморфизмот на нивните икони, новите рамни икони со раскошни бои и градиенти беа шокантни за повеќето. Сега има многумина кои сметаат дека оваа нова промена што се гледа во macOS Big Sur е враќање на тој шеуморфизам од минатото, но не е така. Неоморфизмот и шеуморфизмот се многу различни како што објаснувам подолу.

Икони IOS 6 наспроти iOS 7

Икони IOS 6 наспроти iOS 7

Кога Apple го објави iOS 7 и неговите нови рамни, шарени икони, остави години на шевоморфизам зад себе. Овој тип на дизајн се засноваше на користење на вистински објекти за дизајнирање на интерфејсот на нивните системи. Значи, иконата за камерата изгледаше како вистински објектив на камерата, апликацијата Киоск симулираше дрвена библиотека или апликацијата Белешки изгледаше како вистинска бележник. Беа користени бои и текстури така што овие икони беа што е можно поблиску до нивната преписка во реалниот свет. Новите рамни икони во iOS 7 елиминираа секаков вид на текстура, сјај или сенка и тие додадоа многу впечатливи бои.

Неоморфизмот не се обидува да имитира вистински предмети, нема различни видови материјали или текстури, но светлината и сенките се користат за да се даде тродимензионален изглед на елементите. Во шеуморфизмот се користеа и светла и сенки, но како секундарни елементи, неопходни за да им се даде „реалност“ на иконите.. Во неоморфизмот оваа светлина влијае на целиот интерфејс и е приоритетен елемент, сенките и светлосните моменти што се генерираат мора да одговараат на сите елементи, додека во шеуморфизмот тие сенки и светла се независни во секоја икона.

Во моментов овој нов тренд се појавува во macOS Big Sur, не во iOS или iPadOS, но ќе биде само прашање на време да се види неоморфизмот кај сите оперативни системи на Apple. Овој нов збор ќе мора да го вметнеме во нашите лични речници и пред сè да ги прилагодиме нашите очи до новиот интерфејс, но ова е само почеток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.