Спамот со календарот ICloud сè уште претставува проблем за Apple

Претплатата на календари е интересна опција за многу корисници, особено кога се одржува некој вид спортски настан, како што е Европа (Да дадам пример за кој неодамна зборувавме во iPhone News). Сепак, тоа е проблем и за корисниците кои тие немаат обемно знаење.

Спам во рамките на календарот iCloud е проблем што го зема Apple влечење од 2016 година, и покрај големиот број на промени и подобрувања што Apple ги спроведе во оваа услуга. За жал на Apple, ниту една од промените што ги направи не беше искористена за ништо, делумно заради незнаењето на некои корисници.

ICloud Календар Спам

Во САД, каде што уделот на iPhone е повеќе од 50%, има многу малициозни корисници кои се посветени на испраќање покани за календар на е-пошта по случаен избор. Ако примателот ја одбие поканата, испраќачот знае дека сметката е активна, па тој ги насочува своите напори на оваа сметка, континуирано испраќајќи нови покани.

Покрај тоа, спам-календарот може да се дистрибуира и преку веб-страници, веб-страници што ве покануваат да се претплатите на календарот ако сакате да пристапите до содржината што ја покажува. Оваа недела, нова нишка на Reddit, кој веќе собра повеќе од 5.000 гласа на глас, бара од Apple да додаде дополнителна заштита за борба против скокачките прозорци.

Во првиот случај, Apple може да дозволи блок адреса на испраќачот (сè додека ја користите истата адреса). Во вториот случај, Apple треба да спроведе среден чекор што овозможува да се измамат овие веб-страници, оттогаш не може да се бори против незнаењето на корисникот ниту желбата на корисникот да пристапи до информациите што оваа веб-страница тврди дека ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.