Нетро Пикси, интелигентен контролер за наводнување

Контролирање на автоматско наводнување на вашите растенија е многу едноставно со правилен уред, а ние ја тестиравме една од најдобрите опции на пазарот: Netro Pixie ви нуди батерија со соларно полнење, интернет конекција, интелигентен систем за наводнување и многу комплетна и интуитивна апликација.

Одржувањето на растенијата во вашата куќа во добра состојба може да биде доста комплицирана задача и секоја алатка што го олеснува тоа е секогаш добредојдена. Контролорите за наводнување се една од тие алатки, но огромното мнозинство ви дозволуваат да воспоставите фиксни упатства за наводнување, кога времето е, сепак, многу променливо. Ако на ова додадеме дека секоја фабрика бара посебна грижа, корисноста на овие конвенционални контролори е прилично ограничена.

Поврзана статија:
Netro Sprite, интелигентен контролер за наводнување

Нетро ни нуди различни производи, интелигентни контролори за наводнување на кои можеме да им веруваме да се грижат за нашите растенија. најсоодветен за самите растенија, сегашните и идните климатски услови и без да заборавиме да консумираме ефикасна вода. Откако го користевме контролорот Netro Sprite кој вклучува неколку зони за наводнување, идеален за покомплексни инсталации, денес ја анализираме Netro Pixie, поедноставен контролер, но со истите паметни алатки како и неговиот голем брат, и некои многу интересни особености.

Сончева енергија за инсталирање и заборавање

Меѓу карактеристиките на овој контролер ги наоѓаме Поврзување WiFi (2.4 мрежи) за да го контролирате од каде било преку нашиот паметен телефон и соберете ги сите потребни информации од Интернет за временските услови што ќе одредат како да ги напоиме нашите растенија. Ова е суштинско барање за „поврзување и заборавање“ на тоа, без да мора да бидете свесни за промена на распоредот во зависност од годишното време.

Но, што е со електричното напојување за да работи? Нетро се одлучи за соларна енергија, голем успех затоа што на тој начин не зависи од батериите или мора да инсталирате приклучок во близина. Сончевиот панел што го зафаќа скоро целиот преден дел на контролорот е одговорен за полнење на (отстранливата) батерија на уредот. Според производителот, еден ден на полнење овозможува една недела автономија. Во пракса, откако го инсталирав, батеријата на мојот уред не падна под 99%, бидејќи ја имам во област каде што е изложена на директно сонце неколку часа секој ден. Значи, може да се каже дека тоа е уред што го поврзувате, конфигурирате и заборавате засекогаш. Ако од која било причина, батеријата нема да се наполни затоа што не добива доволно сончева енергија, секогаш можете да ја извадите од уредот и да ја наполните повторно со помош на microUSB што ја има.

Во контролорот наоѓаме само копче што се користи за процесот на конфигурација и за рачно активирање на наводнувањето, и ЛЕР што се пали во бои според состојбата на врската и батеријата. Нема повеќе елементи, бидејќи сите информации и програмирање ќе бидат направени преку апликацијата Нетро што го имаме во App Store бесплатно (линк) Останува само да додадеме дека тоа е уред отпорен на вода и прашина, така што можеме да го оставиме надвор од куќата без да се грижиме, што е евидентно.

Сеопфатна и интуитивна апликација

Процесот на инсталација е едноставен како навртувањето на контролорот помеѓу славината и цревото на нашиот систем за наводнување. После тоа можеме да го конфигурираме и за ова ни треба гореспоменатата апликација. Процесот на конфигурација е едноставен, а исто така многу добро управуван од апликацијата, во основа, сè што треба да сториме е да му овозможиме пристап до нашата WiFi мрежа. И покрај тоа што е надвор од куќата, сигналот што го прима контролорот е максимален.

Апликацијата ни нуди детални информации за времето, и моменталните и во наредните денови. Сите овие информации се користат за интелигентна програма за наводнување, така што не само дождот е фактор за одредување, туку и температурата или часовите на светлината. Исто така, можеме да додадеме повеќе информации за растенијата што ќе ги напоиме со помош на контролорот, така што поставката за наводнување е попрецизна.. Имаме широк каталог на растенија од секаков вид, а можеме да го одредиме и видот на теренот во кој се наоѓаат, вкупната површина, па дури и часовите на сенка или наклонот на теренот.

Со сите овие податоци најсоодветно е да се активира „Интелигентната зона“ така што апликацијата е таа што се грижи за потребите за наводнување на растенијата. Но, ако сакаме, можеме да поставиме и рачен распоред, кој може да се прескокне ако има дожд. Количината на дожд и деновите за откажување на наводнувањето исто така може да се конфигурираат. Не гледам зошто треба да одите по рачна програма, но убаво е да ги имате на располагање сите опции.

Мислење на уредникот

По повеќе од една година користејќи го контролорот за наводнување Netro Sprite, знаев дека и јас ќе се заубам во овој Netro Pixie, и тоа се случи. Многу едноставна инсталација, тотална автономија благодарение на нејзината интегрирана батерија со сончево полнење, и истата фантастична апликација што се користи за целата палета на Нетро се гаранција за целосно задоволство. Грижата за вашите растенија не може да биде во подобри раце, а исто така ќе ви помогне да заштедите вода. Ако беше исто така компатибилен со HomeKit, тоа ќе беше повторување. Нетро Пикси е достапна на Амазон за 119,99 € (линк).

Нетро Пикси
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
119,99
 • 80%

 • Нетро Пикси
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 100%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЧавиС dijo

  Јас ќе морам да ја извршам инсталацијата во просторија за наводнување без светлина, бидејќи токму таму имам внес на вода. Со полна батерија наполнета со микро USB и дневен циклус на наводнување, дали знаете колку може да трае? Ви благодарам.

  1.    Луис Падилја dijo

   Производителот зборува за еден час полнење на сонцето за една недела на работа ... затоа најмалку една недела треба да трае, иако би рекол повеќе.

   1.    ЧавиС dijo

    Не знам дали ми е јасно. Еден час сонце едвај би можел да наполни 5% од батеријата, бидејќи нема соларен панел што ја полни батеријата 100% за еден час. Значи, со 5% би имал една недела. Ако ја наполнам батеријата на 100% во теорија, би имал батерија 20 недели. Не Што мислиш?

    1.    Луис Падилја dijo

     Па, не можам да ти кажам ... зборувај со производителот за да видиш што ќе ти кажат.