Не бевте сами. Вчера паднаа повеќето услуги на Apple, дури и внатрешните

Тоа не е нешто што обично се случува редовно во Apple, точно е дека во претходните прилики зборувавме за некои прекини на услуги, веб-страници итн. во Apple но во оваа прилика во текот на вчерашното попладне можеме да кажеме дека тоа беше практично тотален пад на услугите на компанијата од Купертино. И тоа е дека некое време услугите за внатрешна поддршка на Apple, Apple подкаст, Apple Arcade, Fitness +, Apple TV plus, iCloud, Apple Music и остатокот од услугите, вклучително и веб-страницата на компанијата во некои земји, беа во прекин.

Нормалноста се врати, но работата се уште трае

Во моментот од самиот потпис Тие не ја коментираа можната причина или причините за овие падови. Она што го знаеме е дека официјалната веб-страница на Apple што открива проблеми со поврзувањето укажа на прекини во различни сервиси. Во моментов овој веб-секција на Apple е очигледно стабилен и без проблеми, иако е можно некои услуги да продолжат да откажуваат поради рестартирање извршено од самата фирма.

Продавниците на Apple, исто така, претрпеа падови на нивните внатрешни сервери што директно влијаеше на испораките на уредите, поправките и другите активности што може да се вршат редовно во продавниците на фирмата. За среќа, овие услуги беа обновени речиси веднаш од фирмата и се чини дека во моментов нема трага од овие проблеми во службите. Сигурни сме дека повеќе од еден од вас го сфатиле, па мораме да го објавиме тоа вие не бевте единствените што ги претрпеа овие проблеми, тоа беше пад ширум светот...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.