Никогаш не купувајте iPhone од сомнителна потекло

Продавница за кражби

На неодамнешните грабежи и грабежи во САД, се решаваат со последователни обиди за продажба на украдениот материјал. Ова нè потсетува на многу важно прашање во овој тип на случаи, што за жал е доста честа појава во целиот свет.

Клучно е да биде јасно кога купуваме нов или половен производ надвор од продавниците, различните чекори што мора да се следат за да не стане кошмар. Запомнете дека моделите на дисплеи на продавниците на Епл, продавниците за телефони и други имаат инсталирано демо на оперативниот систем, така тие не се функционални и не можат да се користат како нормален уред.

Поврзана статија:
Видеа од брутален грабеж во продавниците на „Епл“ во смртта на Флојд

IPhones украдени од продавници се заклучени

Логично, овие грабежи на сите iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV во продавниците на Apple се случија во Северна Америка, тие нема да работат како нов уред бидејќи имаат специфичен софтвер кој „Епл“ имплементираше така што овие беа блокирани штом ќе ја поминеа излезната врата од продавницата. Ако купите iPhone што доаѓа од грабеж во продавница на Apple, уредот ќе ја прикаже пораката дека е украден од продавница на компанија: „Овој уред е оневозможен и се следи“ „Властите се информирани“.

Без сомнение, ние мора да обезбедиме набавка кога бараме половен или нов модел надвор од продавниците. Денес најдобриот начин да проверете дали е сè во ред преку iCloud. Ова едноставно може да нè спаси од сериозен проблем и тоа е дека купувањето на iPhone или кој било украден производ исто така се смета за кривично дело.

Да се ​​купи украден производ, колку и да изгледа ефтино во тоа време, конечно може да биде многу скап, не го прави тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.