Никој на чело на Apple? Софтверските проблеми се надреални

Неодамна, гласините дека Apple веќе може да размислува за замена на својот извршен директор добиваат сè поголема сила, не поради неговите постапки, туку на барање на самиот протагонист кој сака да се повлече за да ја обезбеди иднината на компанијата. став кој ве почитува.

Сепак, неодамна Apple презеде слепи чекори во чудната ситуација, а ако нешто не недостасуваше до пред неколку години тоа беше лидерството во компанијата. Најновите софтверски проблеми и неуспешните лансирања нè тераат да мислиме дека нема никој на чело на Apple.

Треба да се напомене дека ова е лично мислење на лицето кое се претплати на овие линии и нема никаква врска со уредувачката линија или со насоката на Actualidad iPhone. Сепак, помалку впечатлив е фактот дека Apple предизвикува безброј меми во последниве недели, додавајќи го за возврат незадоволството на корисниците за ниската „финесност“ со која Apple го третираше iOS 15.

Засекот во macOS Монтереј, последната капка

Засекот во новиот MacBook е добро завршен, бидејќи во тоа време AirPods беа предмет на груба комедија, нешто што се случи и со засекот на iPhone, а подоцна беше копиран од безброј компании кои го поставија без рима или причина и покрај немаме очигледна причина да го сториме тоа (се сеќаваме дека причината за засекот е Face ID). Во оваа прилика, сепак, нултата интеграција на овој засек во macOS Monterey е целосно неподнослива.

https://twitter.com/SnazzyQ/status/1453143798251339778?s=20

Без разлика дали работиме со добро интегрирана апликација или не, глувчето исчезнува од корисничкиот интерфејс додека го заземаме просторот на засекот, односно практично macOS не идентификува дека таму нема екран и прави како да се соочивме со совршен правоаголник. Нешто слично се случува и со апликациите што ни ги прикажува Квин Нелсон во видеата на врвот. Искрено јас Тешко ми е да поверувам дека никој во Apple Park во Купертино нема способност правилно да го интегрира засекот во корисничкиот интерфејс.

Се подразбира дека станува збор за лаптоп по неверојатна цена и дека не се задоволуваме со тоа што е посветен на професионалното опкружување, токму најмалку нетолерантно на овој тип на детали отколку на Apple од минатото, дури и на Apple на Тим Кук, не знам дека би го превиделе.

Секој твитерџија со малку желба е способен да дизајнира интересна алтернатива, една од оние што подоцна ги имаше Apple завршува со копирање и презентирање на следниот WWDC како да е лекот за ракот, рак кој самите го создале.

Тоа не е изолиран случај на софтверско ниво

Би можеле да имаме одредено ниво на толеранција, иако како потрошувач на производи премија Мислам дека не мора да го имаш. Ние плаќаме премиум цена токму за да ги избегнеме овие проблеми што го прават производителот на технологија еден од купот. Но, во случај да сакаме да го примениме гласањето за доверба, ќе треба да го свртиме и другиот образ. Откривме дека iOS 15, систем за кој можевте да видите како ги бранам забите и ноктите во #ApplePodcast што го правиме во живо, а тоа е најмногу критикувано во последните години поради недостатокот на релевантни вести.

Отсуството на новини е подобрување на постоечките, нели? Ништо не е подалеку од реалноста, iOS 15 е полн со неподносливи грешки, почнувајќи од погрешното работење на пресметката на % од батеријата и здравствената состојба на истата, придружено со прегревање со непотребни апликации како Spotify, грешки во чувствителноста на екранот и отстапување што го направија со Safari, нешто што заслужува посебна статија.

Доаѓаме до два заклучоци: Или стандардите за квалитет на Apple во однос на софтверот се значително намалени, или постои програмски тим кој е ограничен на исполнување на список на цели без некој зад себе кој се грижи за квалитетот на добиениот резултат. Ова не е она што би го очекувале од сам опишан производ премијаДа не беше вака, тешко ми е да разберам дека Apple толку многу верува во себе што ни продава партал со екстремно мали димензии за околу 25 евра. оној што во Actualidad iPhone решивме да го крстиме како iRag.

Тоа не е само софтвер

Да се ​​потсетиме веќе никој не се сеќава на AirPower? Љубопитни имајќи предвид дека тие доброволно решија да објават неколку рендери на производ што ни овозможи да ги полниме сите наши iDevices во исто време, или барем iPhone, AirPods и iPhone. Сепак, на 29 март Apple преку соопштение предупреди дека треба да се навикнеме на идејата дека никогаш не можеме да платиме стотици евра за безжичен полнач (малку подоцна лансираа уште еден помалку елегантен кој исто така дава за приказна). Во ова издание Apple тврдеше дека AirPower не ги исполнува стандардите за квалитет на компанијата од Купертино и затоа проектот беше мртов.

Друг пример е дека пред една година Apple го претстави полначот MagSafe Duo, полнач за iPhone и Apple Watch по неверојатна цена (150 евра) кој беше застарен за помалку од дванаесет месеци и е дека брзото полнење на Apple Watch Series 7 не е компатибилно со овој производ. И не само тоа, туку и iPhone 13 даваше проблеми со MagSafe Duo, поради модулот за полнење не се вклопува правилно и се спречува неговото правилно полнење. Вистински бес ако се земе предвид дека мобилните уреди имаат барем година и пол развој, не знаевте ли дека во иднина нема да се вклопи со iPhone 13? Тешко ми е да поверувам дека можат сериозно да лансираат полнач кој следната година не би бил компатибилен со производите на компанијата за кои е наменет.

Овие проблеми се неизбежни кај сите брендови, меѓутоа, тешко ми е да поверувам во регуларноста со која се појавуваат кај бренд како Apple, кој може да се пофали токму спротивното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pascual dijo

  МНОГУ НО ДЕКА СТАТИЈАТА Е МНОГУ УСПЕШНА.
  Целосно се согласувам. Прегратка

 2.   Чави dijo

  Воопшто не е да го браниш Епл, која причина не ти фали.
  Но, за мене, оваа акумулација на грешки и отсуството на вести (iPhone 13, AirPods 3, iOS 15 и Apple Watch се уредите со најмалку новости во историјата) не се ништо повеќе од резултат и производ на пандемија.
  Оддалеку се забележува дека не можеле нормално да се развијат.
  Не случајно СИТЕ уреди претставени оваа година се исти. Не видовме НИШТО револуционерно, ОСВЕН чиповите M1 PRO и MAX.
  Останатите беа случувања дека немаше нова новина. Ниту AirPods 3 немаат нов чип (тоа е сè уште H1 од пред повеќе од три години) или Apple Watch 7.
  И тоа не е случајно, повторувам. Едноставно, пандемијата и далечинската работа не им дозволија да развијат НИШТО ново.
  И тоа искрено не е вина на Apple, оваа година е она што го допира.

  1.    Ентони dijo

   Не пријателе, многу компании продолжуваат да иновираат во време на криза, поговорката, адаптирај се или умри и Apple е долго време зад Android... Поздрав!

 3.   Дејвид dijo

  Барем да имаа ставено тачбар, но освен тоа што не ставија, ставија и засек….