Новата бета верзија на iPadOS 15 го интегрира истиот дизајн на Safari на macOS Монтереј

Сафари на iPadOS 15

Од лансирањето на првата бета верзија на iOS 15 и iPadOS 15, има многу корисници кои тие го изразија својот непријатност поради новиот дизајн, што ја принуди компанијата да го преиспита својот првичен пристап и да направи промени во дизајнот во различните бета верзии што ги објави досега за iOS 15 и iPadOS 15.

Новиот компактен и унифициран дизајн на iOS и iPadOS 15 издаден со интерфејсот посветен на веб-адреси и до пребарувањето, покажувајќи наместо тоа индивидуално јазиче што беше задолжено за извршување на сите функции. Исто така, во верзијата iOS, лентата за адреси сега се прикажува на дното на екранот.

iPadOS 15

Со лансирањето на четвртата бета верзија на iPadOS 15, Apple воведе нов дизајн во Safari, многу сличен дизајн (да не го кажам истото) што можеме да го најдеме во прелистувачот „Епл“ за macOS Монтереј.

До третата бета верзија на iPadOS 15, дизајнот на Safari на iPad беше многу сличен на оној на Safari за iOS 15, но со лентата за адреси на врвот. Со оваа нова верзија, Apple воведе а Посветена лента за јазичиња што е активирана по дифолт.

Лентата со јазичиња се прикажува автоматски при ажурирање во новата бета верзија на iPadOS 15. Сепак, преку делот Поставки на Safari, наоѓаме опција што ни овозможува да се вратиме на првичниот дизајн. Ако се навикнавте на овој нов дизајн и не сакате да го користите добиениот редизајн, можете повторно да го прикажете компактниот дизајн на првите верзии.

Ако сакате да знаете што сите вести што доаѓаат од раката на четвртата бета верзија на iPadOS 15 и iOS 15, можете да застанете од Оваа статија каде што ги сумираше мојот партнер Ангел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.