Новата опција за следење на iOS 14.5 беше огромен хит кај корисниците

Следење апликации за следење 14.5

Секој пат кога оперативниот систем воведува нова функција, тоа е во рацете на корисниците без разлика дали е успех или неуспех. Докажана е новата опција за спречување на следење апликации во најновата моментално достапна верзија на iOS, iOS 14.5 биди успех според момците на Flurry.

Од вели оваа компанија, функција за транспарентност за следење на апликациите iOS 14.5 е многу добро прифатен од корисниците ширум светот бидејќи само 13% од корисниците кои веќе се ажурирани на оваа верзија на iOS, им дозволија на апликациите да продолжат да ги следат, повеќе или помалку 1 од десет лица.

Следење апликации за следење 14.5

Изненадувачки, во САД, каде уделот на пазарот за мобилни телефони е подеднакво поделен на iOS и Android, процентот на корисници кои не дозволува апликациите да ги следат вашите движења е 95%.

Во моментов се чини дека корисниците се повеќе се свесни за користење на бесплатни апликации и / или услуги носи поврзани трошоци поврзани со нашата приватност, промена на подобро, барем за корисниците, но не и за компании како Фејсбук и Гугл.

Фејсбук веќе неколку месеци го изразува своето непријатност во врска со ова, изјавувајќи дека малите бизниси ќе бидат најпогодени од оваа нова функција, бидејќи тие нема да можат попрецизно да се фокусираат на нивните рекламни кампањи. Покрај тоа, според компанијата на Марк Цукерберг, благодарение на следењето на корисникот, и двајцата Фејсбук и Инстаграм се потполно бесплатни.

Flurry Analytics, компанија од Verizon Media, се користи во над милион мобилни апликации и обезбедува информации за повеќе од 2.000 милијарди на мобилни уреди месечно. Сепак, за да ги знаеме официјалните бројки, ќе мора да почекаме за WWDC 2021, во кој Apple веројатно ќе објави како е усвојување на оваа нова функција кај своите клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.