Новиот Apple Watch Series 7 монтира ист процесор како и серијата 6

Ние сме навикнати на сите нови уреди на Apple да се движат кон идните верзии на целиот софтвер и хардвер. Во случајот со iPhone 13 видовме како одиме од чипот A14 Bionic до A15 бионички чип, пресметан скок без преседан. Apple не одвои време да разговара за хардверот на Apple Watch Series 7 во вчерашната главна презентација. Многу беа шпекулациите за самиот факт. Сепак, денес се приближуваме до можната причина: Apple Watch Series 7 го носи истиот процесор како и неговиот претходник Серијата 6.

Екран на Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7 го носи чипот S6 SiP од серијата 6

Потврдата дојде благодарение на развивачот Стив Трутон-Смит кој објави слика на својот Твитер профил. Тоа беше маса каде што можеме да видиме Модели на Apple Watch со кодови за секој процесор. Во случајот со Серијата 6, гледаме дека чипот S6 го имаше кодот за идентификација „t8301“, додека новиот индикатор на Apple Watch Series 7 го носи и тој индикатор. Ова н makes тера да го видиме тоа чипот S6 е монтиран на серијата 7.

Има многу информатори кои уверуваат дека чипот што ќе ја носи Серијата 7 ќе биде С6 на кој ќе го сменат името и ќе го наречат С7 но неговата внатрешност ќе остане иста на ниво на моќност. Потсетете се дека чипот S6 е a 64 -битен двојадрен чип што беше 20% побрзо од S5. Покрај тоа, тоа двојно јадро се засноваше на чипот А13 што го носеше целиот опсег на iPhone 11. Исто така, содржеше внатрешност на чипот W3, чип со ултра широкопојасен опсег U1, висинометар и WiFi од 5 GHz.

Поврзана статија:
Сите вести за новиот Apple Watch Series 7 од Apple

Треба да се напомене дека Не е првпат да се случи ова два уреди за една година да имаат ист процесор. Тоа веќе се случи во 2016 година со Apple Watch Series 2 што го носеше чипот S1 од Оригиналниот часовник. Премногу се случи со серијата 4 и 5 иако во оваа прилика Apple додели различни идентификациски кодови на двата чипови иако внатрешно тие беа исти. Seeе видиме дали има некаква промена во овој S6 чип на Apple Watch Series 7 и како се однесува пред тотално подобрениот watchOS 8.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.