Нова година, нови производи?: Што ни предвидува 2019 година?

Прво на сите среќна нова 2019 година до сите читатели на iPhone News. Благодарение на вас, можеме да продолжиме да ги известуваме сите новости од светот на Apple од ден во ден, од година во година. Како и да е, не би биле никој ако немаме за кого да зборуваме, Јаболко. На Нова Година Донесе 12 нови месеци каде Големото јаболко може да продолжи да го револуционизира пазарот.

Willе анализираме, дел или дел, таа 2019 година не носи во опкружувањето на Apple. Не само на ниво на презентација на производот, туку и на перцепцијата и анализата на промената на економската парадигма. Дали ќе биде добра година за оние од Купертино и за оние од нас кои уживаат да ги користат нивните уреди?

Производи што ќе ги видиме во 2019 година

Apple следи многу јасна структура во текот на сите години, иако понекогаш тие ја менуваат и демонтираат шемата. Претпоставуваме дека ќе се одржат три безбедни главни гласи: еден во март, еден во јуни и еден во септември. Можеме да претпоставиме и што ќе биде претставено во секоја од нив, но прво мора да земеме предвид еден аспект за цела 2019 година. Во последните месеци видовме како се откриени извештаи во кои Apple работеше на четири различни услуги: производство на оригинални филмови и серии, очила за проширена реалност, автономно возење и уредничка услуга. Ние немаме каде да ги сместиме овие 4 услуги во различните главни прилози за кои „претпоставуваме“ дека ќе ги има, па Apple би можел да не изненади со нова презентација или да ги вклучи како нов елемент најавен во една од нив.

Ако го следиме образецот од претходните години, ова се клучните белешки што би се одржале во 2019 година:

  • Март: Пред неколку години, Apple го искористи месецот март за да го објави новиот iPad. Бидејќи iPad Pro е ажуриран пред неколку месеци, очекуваме лансирање на iPad 2019 Не знаеме дали тие ќе продолжат да го пласираат iPad Mini со останатите уреди, но ако е така, може да видиме обновување.
  • Јуни: WWDC 2019 ќе се одржи како и секоја година. Јасен дел од презентацијата ни е јасен: tvOS, macOS, iOS и watchOS, ажурирања на целиот оперативен систем на Apple. Од друга страна, може да видиме нова услуга од оние дискутирани погоре, можеби оној што најмногу „удира“ е уредничкиот сервис или рекламата „Apple Netflix“.
  • Септември: месецот на iPhone. Beе бидат претставени наследниците на iPhone XR, XS и XS Max. Во прилог на Apple Watch Series 5. Несомнено е дека овој главен претставник е преполн со нови производи, а софтверот е исфрлен.
  • Декември: Тим Кук увери дека во 2019 година ќе го ажурираат Mac Pro, кој беше претставен пред 5 години и оттогаш немаше никакво обновување. Месецот декември би бил идеален, за божиќните шопинг на професионалците кои ја користат оваа опрема, покрај тоа што се совпаѓа со петтата година од презентацијата на уредот.

Не можеме да го заборавиме и 2 AirPods и основата за безжично полнење AirPower, што ќе ја види светлината на некои од главните белешки што Apple ќе ги направи во 2019 година.

Економска парадигма на големото јаболко

Не можеме да лажеме со податоците што ги имаме. Реалноста е дека Apple претрпе хит на берзата истата година кога имаше забавување на продажбата на iPhone губи скоро 30% од својата вредност за само 60 дена. Ова изнесуваше околу 300.000 милијарди долари. Но, проблемот не е во продажбата на iPhone, туку во парадигмата во која ги свртевме приходите на Apple.

Во моментов, Apple го прима најголемиот дел од своите приходи од iPhone. Сепак, во секоја презентација на финансиските резултати видовме дека делот услуги y Други производи (Apple Watch, AirPods итн.) Бележат голем пораст. Затоа не можеме да го измериме Големото јаболко единствено преку iPhone, иако во реалноста има некоја причина. Ниту, пак, можеме да заборавиме дека Епл поминува низ процес на разгранување на услуги каде што компанијата не се натпреварува единствено со услуга, туку се натпреварува со големи компании кои се фокусираат единствено на услуга.

Ова е случај со Apple Music (водена од Apple) и Spotify (кои го имаат само овој производ). Исто така, реалност е и тоа што Епл мора фокусирајте ја својата работа во она што го гледаат оди наопаку. На пример, купување и изнајмување содржина на iTunes доживува а значителен пад, така, би имало смисла дека големото јаболко работи на свој менаџер за содржина на барање за да се бори против одлични производи како што се Netflix или Amazon Prime

Зголемената реалност ќе биде присутна во повеќето од главните теми

Останавме со две имиња: вештачка интелигенција и зголемена реалност. Иако се чини дека бум се случило, да не се залажуваме. Apple ќе продолжи да работи на преформулиран ARKit што им овозможува на програмерите алатки за подобрување на нивните апликации, искористувајќи ја одличната технологија на уредите. Сепак, дојде време кога да се преживее во овие типови на апликации мора да иновирате многу, да потрошите некое време дека не се знае дали ќе биде награден.

Што се однесува до вештачка интелигенција, Не можеме да го спомнеме Сири, виртуелниот асистент на „Епл“. Потребна е неверојатна работа за развој и подобрување, ако не сакате да паѓате помалку од Алекса или други асистенти. Целта на големото јаболко за оваа 2019 година е да се обиде да го достигне нивото на „Асистент на Google“, иако за тоа ќе бидат потребни години на работа од страна на инженерите.

Сири има посебна важност затоа што е во голем број уреди. Размислете дека со HomePod може да комуницирате само преку Siri, како повикувањето на асистентот во AirPods. За да може да зависи единствено од асистентот, ова треба да биде високо развиена услуга што обезбедува предности и брзина на просечниот корисник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.