Нова револуција во почетниот екран со пристигнувањето на iOS 16.2

Почетен екран може да се приспособи за секој корисник благодарение на iOS 16.2

Слика од 9to5Mac

Apple работи на нов начин за корисниците да користете го и насочете го искуството на нашите почетни екрани на нашите iPhone и iPad според новиот извештај. Основите на оваа новина стојат под името „Clarity“ и е присутна во новата бета верзија на iOS 16.2.

Новиот интерфејс ќе биде нова функција за пристапност, овозможувајќи промена на распоредот на почетните екрани, зголемување на големината на копчињата, иконите и текстовите, како и дозволувајќи им на корисниците да го приспособат почетниот екран во други аспекти.

Од 9to5Mac, оваа функционалност сè уште не е вклучена за корисниците на iOS 16.2 бета верзијата но тоа ќе ги направи iPhone и iPad уредите многу подостапни за секој тип на корисници. Со овозможување на функционалноста, корисникот ќе има многу повеќе мислење за тоа како копчињата и текстот се појавуваат на неговиот iPhone.

На пример, корисниците ќе можат да овозможат a Поголем кориснички интерфејс, со помалку, но поголеми апликации на екранот или имате пристап до физичките копчиња кога е вклучен режимот за пристапност. Исто така, наведено е дека оваа функционалност ќе биде предмет на проверка на корисникот, така што никој не може да прави промени на вашиот уред без ваша дозвола.

Како и другите слични функции за пристапност, новиот режим лесно ќе се активира со трипати притискање на страничното копче или копчето за почеток, преземање на поставките онлајн. Истиот метод ќе се користи и за брзо оневозможување на функцијата.

Иако ги имаме првите индикации за оваа нова функција за пристапност во iOS 16.2 бета 2, Сè уште не е јасно дали ќе биде објавен со финалната верзија на iOS 16.2. Како што веќе разговаравме во други написи, оваа финална верзија на iOS 16.2 се очекува да биде достапна во средината на декември, но самата функција би можела да биде објавена како дел од идното ажурирање во 2023 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.