Новиот безжичен полнач MagSafe испорачува до 15W полнења

Комплексен систем на сензори на задниот дел од iPhone 12

Вчера дојде натоварено со нови производи како што се новиот iPhone 12 или HomePod Mini. Покрај тоа, А. Nueva Линија за додатоци MagSafe. Многу години подоцна, Apple воскресна бренд што првпат се појави на првиот MacBook во 2006 година. Оттогаш, десетици Mac носеа магнетни полначи, но на крајот исчезнаа со појавата на USB-C. Сепак, Apple вчера ни го претстави својот нов Полнач MagSafe со кој безжично се полни кој било iPhone 8 или повисок, вклучувајќи ги и четирите модели на iPhone 12 претставени вчера. Што повеќе, оптоварувањата компатибилни со овој нов полнач изнесуваат 15 W, двојно повеќе од она што Qi стандардот го нуди на уредите на Apple.

Полнач за Apple MagSafe

Полнете го вашиот iPhone или AirPods со новиот безжичен полнач MagSafe

Оригиналот Конектор MagSafe се состоеше од магнетно споена врска што обединети приклучокот за полнење на Mac со кабелот што го снабдуваше со електрична енергија за да ги наполни своите батерии. Предностите на овој приклучок беа реверзибилноста на врската, како додаток на леснотијата со која се ослободуваше доколку го сопневме. Со доаѓањето на USB-C полначи на Mac, овие магнетни конектори исчезнаа.

Ајфон 12 мораше да пристигне за да заживее бренд, кој беше многу успешен од неговото претставување во 2006 година. Епл го претстави вчера новиот безжичен полнач MagSafe компатибилен со следниве уреди:

 • iPhone 8 или повисок
 • iPhone SE (2-ва генерација)
 • AirPods Pro
 • AirPods со безжично полнење (2-та генерација)
 • Безжична футрола за полнење за AirPods

 

Полначот MagSafe испорачува 15W полнења

IPhones се компатибилни со брзо полнење со употреба на 18, 29, 30, 51, 87 или 96W USB-C на адаптери за напојување приклучок молња. Со овие адаптери е можно брзо полнење до 50% од батеријата на iPhone за само 30 минути. Сепак, стандардите за безжично полнење се различни.

Новиот Бежичен полнач MagSafe дозволете моќност до 15W во споредба со 7,5W што ги нудат трети лица безжични полначи засновани на стандардот Qi. Неговата цена во Apple Store de 45 евра. Овој стандард е ограничен на оваа моќност на уредите на Apple. Затоа корисниците кои сакаат побрзо полнење безжично, ќе треба да го добијат новиот полнач од големото јаболко.

Покрај тоа, Apple го обезбеди тоа Спецификации за безжично полнење на MagSafe Тие ќе им бидат достапни на трети компании кои сакаат да изградат свои полначи според стандардот на Големото јаболко. Затоа, во наредните месеци ќе се појават нови полначи засновани на овој стандард на компании кои ги искористуваат „магнетното“ полнење кое се враќа на „Епл“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.