Новиот iPad mini ќе има 8,3-инчен екран, нема копче за дома и потесни рамки

iPad mini рендерирање

Многу се гласините кои во последните недели го сугерираат тоа обновата на iPad mini ќе ни понуди голем број промени. Најновата гласина поврзана со обновување на овој уред укажува на тоа дека тој ќе има екран од 8,3 инчи, гласина што доаѓа од Рос Јанг.

Оваа промена е за 0,4 инчи повеќе од сегашниот модел, одржувајќи ја истата големина како и денес, така што зголемувањето на големината на екранот е поврзано со намалени рамки и елиминирање на почетното копче, следејќи го истиот дизајн како и iPad Air од 4-та генерација.

Претходно, угледниот аналитичар Минг-Чи Куо постојано изјавуваше дека новиот iPad mini, кој ќе биде шеста генерација, може зголемете ја големината на екранот на 8,5 и 9 инчи. Марк Гурман исто така го потврди ова зголемување на екранот, зголемување поврзано со намалување на рамките, но доколку се повлече до одредена големина на екранот.

Исчезнувањето на копчето за почеток не се најде во извештајот каде Минг-Чи Куо укажа на зголемената големина на екранот, но најновите гласини сугерираат дека Haveе има дизајн многу сличен на оној на iPad Air од 4-та генерација, без домашно копче, со Face ID или со него на копчето за напојување од страната на уредот.

IPad mini од 6-та генерација со него ќе управува процесорот A15 или A16 и се очекува да има приклучок за поврзување USB-C замена на приклучокот за молња што беше со нас во последниве години во опсегот iPhone и iPad до лансирањето на опсегот iPad Pro.

На сите овие новини, ќе треба да додадеме а мини-LED дисплеј како што изјави пред неколку дена медиумот DigiTimes, иако оваа информација ја демантираше самиот Јанг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Hummer dijo

    ако изгледа добро на сонце, ќе биде совршено како надополнување на беспилотните летала ...