Нов iPad Mini, мини на Apple оди Про

Вчера Епл го одржа главниот збор во септември 2021 година. Се прикажува главна тема која секогаш е фокусирана на iPhone и Apple Watch и така се исполни. Нов асортиман на iPhone 13, и очекуваниот Apple Watch Series 7 донекаде без кофеин бидејќи не донесе нов дизајн. Но, Apple исто така сакаше да н surprise изненади со нешто друго: нов iPad Mini. Нов iPad со мали димензии што го добива дизајнот на новите следбеници iPad од гамата Pro. Продолжете да читате дека ви ги кажуваме сите детали ...

Како што можете да видите на претходната слика, iPad Mini се враќа на нашите вести и го прави тоа на најдобар можен начин. Во многу прилики зборувавме за тоа колку е разноврсен iPad Mini, совршениот iPad за носење во нашево време, особено за неговата компатибилност со Apple PencilНа Apple ни го донесе она што го сакавме: Apple Mini со iPad Pro дизајн, дизајн кој патем веќе го имаше најновиот iPad Air, а сега доаѓа до намалената (и разноврсна iPad) верзија.

Екран од раб до раб со тенки рабови и заоблени агли, 8,3 инчи. Сето тоа заштитен со 100% рециклирано куќиште од алуминиум достапно во Space Grey, Pink, Purple или Star WhiteНа Екранот (500 гниди) патем продолжува со технологија True Tone и a широк спектар на бои што ги намалува рефлексиите и ни овозможува да имаме живописни бои и остри текстови.

И ако претходниот iPad Mini беше компатибилен со првата генерација Apple Pencil, овој пат Apple го прави компатибилен со втората генерација Apple Pencil (се продава одделно за 135 €), Молив што се прицврстува магнетски на страната на iPad Mini, па дури и се полни безжично.

Следејќи го интересот на Apple за безбедност, во овој случај тие ги следат стапките на најновиот iPad Air и вклучете Touch ID на горното копче на iPad MiniНа ID на допир што многумина сакаат да го видат на iPhone, но се чини дека никогаш не завршува. А вие, дали претпочитате Touch ID отколку Face ID?

Во ред, ние се соочуваме со iPad Mini со ограничувањата што тоа ги повлекува, вистината е дека Apple сакаше да ги стави своите картички на маса и го доведе iPad Mini на повисоко ниво. Очигледно, тој не го вклучува процесорот М1 на iPad Pro, но во овој нов iPad Mini имаме нов A15 Bionic, процесор кој патем ќе се монтира во iPhone 13 и 13 Pro. Еден Шест-јадрен процесор што ветува дека ќе биде 40% побрз и дека дури и ќе го има Невронски мотор на Епл што ќе ја подобри брзината на некои работни текови. Патем, според Apple, iPad Mini има a Пет-јадрен графички процесор, совршено за водење на најдобрите игри или доведување до граница во дизајнерските апликации.

El USB-C го прави својот прекрасен изглед на овој iPad Mini како единствена порта, ќе ни овозможи да го полниме или дури и да користиме било кој додаток компатибилен со USB-C (дури и надворешни хард дискови). И во однос на врските, Apple сакаше да го доведе iPad Mini на ниво на новиот iPhone 13: 5G конекција и 6-та генерација Wi-Fi, најбрзите конекции на пазарот.

Нема да се фокусирам многу на карактеристиките на камерата, Никогаш не сум бил застапник за камерите на iPadsИако би се изненадиле колку луѓе ги користат своите iPad како главни камери. Извонредна е промената на предната камера која достигнува 12 мегапиксели со ултра широк агол, и како што видовме во другите iPad ќе имаме центрирано кадрирање што ќе ни овозможи да ги подобриме нашите видео повициНа Задната камера исто така се подобрува со широк агол што донекаде ќе ги подобри нашите фотографии, па дури и ќе скенира документи.

IPad Mini што веќе можеме да го резервираме на веб -страницата на Apple и дека можеме прими следниот петок, 24 септемвриНа Сите за цена од 549 евра во најевтината опција (64 GB во верзија Wifi), до 889 € во неговата максимална цена (256 GB во верзија Wifi + 5G). Одлична опција да се земе предвид ако сте заинтересирани за најразновиден уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.