Новиот iPhone SE има поголема автономија од неговиот претходник

Apple тврди дека новиот iPhone SE има а поголема автономија во споредба со претходниот модел. Тоа го припишува на фактот што процесорот на новиот iPhone SE е поефикасен од претходниот. Но, мислам дека мора да има нешто повеќе.

Многу е веројатно дека батеријата ќе биде нешто поголема, за да се добие подолг век на траење како што велат од компанијата. Ќе видиме штом единица ќе падне во рацете на нашите пријатели во iFixit...

Вчера попладне, Тим Кук и неговиот тим ни ги покажа новитетите од оваа пролет, уште еднаш виртуелно, однапред снимени, како и секоја реклама на El Corte Inglés во својата пролетна кампања. А една од новитетите беше онаа на новата генерација на iPhone SE.

Новиот почетен iPhone на компанијата е веројатно Seat Ibiza со мотор на Ferrari. Основно „тело“, со копче за стартување, но со целина A15 Bionic „под хаубата“, што го прави брз со секоја апликација, без разлика колку е тешка.

Но, кога станува збор за проценка на потрошувачката, веќе не можеме да правиме сличност со автомобилите. Додека моторот на Ферари троши бензин како лоша работа, процесорите стануваат помоќни и поефикасни. И благодарение на таа ефикасност на A15 Bionic, Apple гарантира дека новиот iPhone SE Има многу поголема автономија од својот претходник.

Уште два часа репродукција на видео

Во Купертино уверуваат дека новата генерација на iPhone SE има поголема автономија во однос на претходната, благодарение на ефикасноста на A15 Bionic. Велат дека новиот модел може да трае уште до два часа, и со зачувана репродукција и репродукција на видео со стриминг, вкупно 15 часа првиот и 10 часа онлајн. Аудио репродукцијата е најзначајниот скок, со зголемување за уште 10 часа, нудејќи до 50 часа репродукција.

Вистината е дека ми се чини дека тоа е само благодарение на ефикасноста на процесорот, а повеќе ако се земе предвид дека 5G модем троши повеќе енергија од 4G од претходниот модел. Значи, можно е батеријата да е нешто поголема од онаа на нејзиниот претходник. Како што реков на почетокот, штом ќе пристигне единица на работилницата iFixit, ќе ги расчистиме сите сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.