Новиот iPhone 13 тежи повеќе и е подебел од iPhone 12

Новиот iPhone 13 во сите достапни бои

La еволуција на iPhone Тоа е јасно видливо во последниве години. Видовме како уредот што започна како револуција во однос на употребливоста, функционалноста и разновидноста стана уште еден елемент на аудиовизуелните продукции, како што е случајот со моделите Про. Меѓутоа, понекогаш, од генерација на генерација, дополнителните надградби на хардверот предизвикуваат некои техничките параметри да се разликуваат. Тоа е случај со iPhone 13 во целиот свој опсег од мини верзијата до Про во која е видено зголемување на тежината на уредот, како и зголемување на дебелината на истиот најверојатно поради зголемената големина на батеријата.

Поголемите батерии успеаја да ја зголемат тежината на iPhone 13

El Дизајнот на iPhone 13 е многу сличен со претходната генерацијаНа Всушност, гласините што н accomp придружуваа во последните месеци се исполнија и едвај видовме големи промени во дизајнот кај четирите презентирани модели. Од друга страна, други информации што исто така се исполнети се зголемена дебелина и тежина на новиот iPhone 13.

Поврзана статија:
Снимањето на 4K ProRes е достапно само од 13 GB iPhone 256

iOS 15 на iPhone 13

Можеме да го видиме на оваа табела компаративна каде сите нови модели ги надминуваат своите колеги од дванаесеттата генерација. Затоа, предизвикува зголемување на дебелината од 7,4 милиметри на iPhone 12 на 7,6 mm од новата генерација, вредност што останува константна во целиот опсег.

iPhone 13 Pro Max iPhone 12 Pro Max iPhone 13 Pro iPhone 12 Pro iPhone 13 iPhone 12 iPhone 13 мини iPhone 12 мини
тежина 238 гр 226 гр 203 гр 187 гр 173 гр 162 гр 140 гр 133 гр
Дебелина 0.76 см 0.74 см 0.76 см 0.74 см 0.76 см 0.74 см 0.76 см 0.74 см

Некои експерти сугерираат дека ова зголемување на телесната тежина се должи на две проблеми. Прво, зголемување на животниот век на батеријата на уредот имплицира дека тие мора да бидат поголеми и да заземаат поголем простор во уредот и да ја зголемат тежината на истиот. Од друга страна, и како последица на првата причина, ја зголемува дебелината на уредот бидејќи воведуваме поголема батерија што подразбира зголемување на нејзината дебелина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.