Новите гласини упатуваат на iPhone 7s со 5-инчен екран

Концепт на iPhone 8

Како што се приближуваме до новата 2017 година, гласините за следната генерација на iPhone само се множат. И ова е само почеток. Следната година е многу важно време за Apple; Откако три генерации го задржаа истиот дизајн, тој се соочува со десетгодишнината од лансирањето на оригиналниот iPhone, нешто што се чини дека вика за навистина посебна акција, во исто време кога треба да се запре падот на продажбата што компанијата се влече од почетокот на 2016 година.

Пред овие прашања, има и такви кои зборуваат за тотално обновен iPhone 8, додека други се обложуваат, уште еднаш, на континуитетот што би претставувал нова линија на iPhone 7 и што би можел да биде придружуван од iPhone „Специјално издание“ за десетти годишнина. И меѓу двете опции, тој континуитет добива на сила што би бил нијансиран со мали новитети, вклучително и ново? iPhone 7s со 5-инчен екран и вертикална камера со двојна леќа.

iPhone 7s, нијансиран континуитет

Нова гласина која се појави пред само неколку часа и од Азија го тврди тоа Apple планира да додаде трет модел на новите iPhone уреди кои ќе бидат објавени во 2017 година.. Поточно, се зборува за средна големина помеѓу сегашните модели од 4,7 и 5,5 инчи; би се работело за пет инчен iPhone 7s што, очигледно, ќе биде придружено и со необична новина од сомнителна важност.

Оваа информација е јавно објавена од публикацијата „Мак Отакара“ (чија традиција на успеси е измешана, затоа мора да ја земеме со најголема претпазливост). Ова издание наведува дека Овој нов модел со пет инчи iPhone 7s ќе има технички спецификации идентични со оние што се очекуваат за моделите „iPhone 7s“ и „iPhone 7s Plus“., така што во реалноста не би биле повеќе од пред појавата на нова големина во иста линија на паметни телефони.

Сепак, истиот овој медиум додава дека овој нов и претпоставен iPhone 7s со пет инчен екран би имал а iSight двојна камера чии модули ќе бидат распоредени вертикално, наместо хоризонталната конфигурација што беше воведена со претставувањето на iPhone 6s Plus. Останува нејасно дали овој нов дизајн на камерата на уредот ќе биде проширен на моделите „iPhone 7s“ и „iPhone 7s Plus“..

Во истиот извештај, публикацијата „лечи во здравјето“ поради можна непрецизност на оваа информација, секогаш гласини, и посочува дека е сè уште рано и дека Плановите на Apple може да се променат бидејќи тајванските добавувачи не очекуваат да ги добијат конечните спецификации до неодредено време во првиот квартал од 2017 година.

Но, и покрај овие сомнителни предвидувања, вистината е дека информациите обезбедени од јапонската страница Mac Otakara се во согласност со цела низа гласини за следната генерација на iPhone и таа точка во насока на тројно лансирање од најчестите или очекувани надградби на iPhone 7, се зборува и за iPhone Special Edition за десетгодишнината; Уште еден уред за наградување што некои го нарекоа „iPhone 8“, па дури и „iPhone X“.

Според секогаш познаваниот аналитичар на KGI Securities, Минг-Чи Куо, моделот со највисоко ниво ќе има важни технолошки прсти како што се флексибилен OLED дисплеј од 5,1 или 5,2 инчи, невидливо копче за идентификација на допир, безжично полнење. И може да биде направени од стакло.

Извештајот на Мак Отакара се чини ги поддржува тврдењата на Куо за трет пет инчен облик на фактор, но тој отстапува од внатрешните спецификации и од тоа каде би се рангирал во паметните телефони на „Епл“. Очигледно, Apple можеби веќе бара одредени продавачи да имаат компоненти подготвени за iPhone од средината на циклусот или генерацијата на iPhone, бидејќи продолжува да напредува со плановите за „iPhone 8“. Причините за ова се должат на одредени карактеристики што Apple сака да ги имплементира, вклучително и OLED технологијата, бидејќи бројот на екраните можеби не е доволен за да се задоволи побарувачката за iPhone во светски размери; или технологија за безжично полнење на долги релации, што допрва треба да се тестира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.