Новите навигатори на Garmin се поврзуваат со нашиот iPhone за да добијат информации за сообраќај, паркирање и многу повеќе

Од пристигнувањето на паметните телефони, со кои можеме да се упатиме да следиме рута како што секогаш правевме преку прелистувачите, светот на мобилната навигација виде како мораше да се прилагоди за да не падне во заборав. Том Том пред неколку месеци лансираше апликација за iOS и Android во која можеме да преземеме каква било мапа практично на целиот свет користејќи годишна претплата. Гармин, од своја страна, одлучи модернизирајте ги прелистувачите за да понудите повеќе карактеристики и продолжува да биде корисен уред за многу милиони корисници кои не сакаат да го користат својот паметен телефон како прелистувач.

Garmin само што претстави два нови модели од 5, DriveSmart 51 и 6,95 инчи, DriveSmart 61, кои ќе се поврзат преку Bluetooth со нашиот уред, или iPhone или Android, со добијте ажурирани податоци за сообраќајот, паркингот и информациите за времето, информации што ќе бидат прикажани на екранот од истата и со кои можете да ни понудите алтернативни рути во случај да се сруши оној што првично беше трасиран.

Но, покрај тоа, тие исто така имаат Wi-Fi конекција, преку која мапите можат брзо да се ажурираат без да ги преземате на мемориска картичка за да ги ажурирате. Исто така, нуди поддршка за контролни табли, оние камери што станаа толку модерни веќе некое време, особено во северна Европа и кои исто така ќе нè предупредат во случај на можен судир.

Да, ние немаме среќа да доживееме несреќа, овие нови модели на Гармин можат автоматски да ги испраќаат порака од нашето семејство или пријатели, каде што е вклучена локацијата. Контролната камера исто така ни нуди можност да создадеме тајмлапс, преку апликацијата Garmin Virb. Јасно е дека Гармин прави се што е можно за да продолжи да му верувате на овој уред и да ни дозволи да ги користиме нашите паметни телефони како прелистувачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.