Новите трикови што сакате да ги знаете пред доаѓањето на iOS 14

Пристигнувањето на iOS 14 е практично неизбежно, иако е точно дека во моментов работиме со осмата Бета верзија на оперативниот систем што компанијата Купертино ја подготви за iPhone (iPadOS за iPad), продолжуваат да се појавуваат нови функции во врска со неговото работење кои не остануваат незабележани и дека дојдовме да ви кажеме.

Ние сакаме да ви покажеме како да го смените стандардниот прелистувач во iOS 14 и другите трикови што треба да ги знаете пред неговото официјално лансирање. На овој начин ќе бидете целосно подготвени за неговото официјално лансирање, како и секогаш, во iPhone News ние сме тука за да ви ги покажеме овие новости.

Во оваа прилика решивме да ги придружуваме овие новости со мало видео што ве оставаме на врвот. Добро време е да го погледнете неговото работење во реално време и да се претплатите на каналот iPhone News и помогнете ни да продолжиме да растеме со ваша рака и да ви ја донесеме најдобрата содржина што секогаш ја чекате.

Променете ги стандардните апликации

Неодамна нашиот колега Карим разговараше со вас за тоа како можеме да го смениме стандардниот прелистувач во iOS 14, на овој начин ќе можеме да воспоставиме Google Chrome за момент да ги извршува функционалностите што до сега беа ограничени само на Safari. Ова се чекорите што мора да ги следите:

  1. Преземете ја најновата надградба за Google Chrome за iOS од App Store
  2. Отворете ја апликацијата Поставки за iOS и движете се надолу додека не го пронајдете Google Chrome, кликнете на овие поставки
  3. Кликнете на Стандардната апликација за прелистувач
  4. Кликнете на Хром

Сега треба да се напомене дека оваа функционалност не е ограничена на Google Chrome, Мислам, повеќе апликации ќе бидат ажурирани подоцна, со цел целосно да го персонализираат нашиот мобилен уред и да се ослободат од одредени апликации присутни во iOS за прв пат, додавајќи ја можноста за директно елиминирање на апликациите во системот.

Подоцна, ќе видиме, на пример, прилагодување на апликацијата за е-пошта, меѓу другите Spark, од Readdle, веќе објави дека може да се постави како стандардна апликација за управување со е-пошта од iOS, во меѓувреме, мора да продолжиме да чекаме Apple да додели повеќе дозволи.

Земете рафали со копчето за јачина на звук

Apple постојано става и отстранува дел од функционалностите во iOS 14, Ние го замислуваме тоа затоа што развојот не е задоволителен или едноставно затоа што секојдневната употреба покажа дека идејата за промената не се покажа како тотална добра.

Пример што го имаме со „рефлексниот режим“ на селфи фотографија, поставка што се појави во првите верзии на Бета во iOS 14, но без очигледна причина Apple го направи да исчезне во подоцнежните верзии. Замислуваме дека во реалноста овој капацитет да, ќе дојде на iOS 14 откако ќе имаме официјално лансирање.

Камера

Од своја страна, друга од функционалностите што мистериозно исчезна е онаа на правење „рафални“ фотографии директно со копчињата за јачина на звук. Сепак, во поставките на фотоапаратот веќе постои можност да се активира ова копче за јачина на звук за да се сликаат во формат „рафал“.

Во меѓувреме, „Епл“ реши да ја ограничи оваа можност и единственото нешто што можевме да сториме е да пукнеме со притискање на копчето за фотографирање на екранот. Ова е недостаток за многуте корисници кои навистина се навикнати да фотографираат со ова физичко копче. „Епл“ можеше да се поправи.

Поставки за квалитет на аудио слушалките

Конечно компанијата Купертино одлучиo подобрување на квалитетот на звукот на слушалките MFi, и жичен и безжичен во најчистиот стил AirPods, за тоа започна поставување до кое може лесно да се пристапи.

Може да погледнете на видеото на горниот дел од воденото мени со кое сите области на звукот ќе бидат совршено прилагодени за да го подобриме нашето искуство со квалитетот на аудио во слушалките нешто на што Apple во последно време става голем акцент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.