Нови категории пристигнуваат во продавницата за апликации на Apple TV

слика

El App Store del Apple TV на XNUMX-та генерација, за која се сеќаваме дека користи варијанта на iOS 9 наречена tvOS, продолжува да се подобрува како одминуваат деновите. До неодамна, некои корисници можеа да видат две различни категории на апликации (игри и забава), број што сега се зголеми. до седум категории. Логично, колку повеќе опции имаме, толку полесно ќе биде да ја најдеме апликацијата што ја бараме и уште повеќе што не можеме да користиме ниту една тастатура или iPhone или iPad за да го внесеме текстот.

Новите додадени категории се Образование, Здравје и фитнес, Начин на живот, вести y Спорт. Корисниците кои веќе ги имаа на располагање двете претходни категории, нема да мораат ништо да сторат. Едноставно пристапете до менито «Категории» и тие ќе бидат таму и чекаат. Јас конкретно не можам да ги видам, па затоа сепак ќе морам да бидам трпелив. Пристигнувањето на новите менија за апликации на Apple TV 4 ќе биде постепено и мислам дека порано ќе допрат до корисниците на САД.

Не е јасно како Apple ги додава новите категории. Во iDownloadBlog, каде што ја добив сликата што ја додадов, тие веруваат дека категориите може да се додаде автоматски кога корисниците ги преземаат или, со други зборови, тие се додаваат по редослед на популарност. Малку е чудно, но можно е. Друга можност е „Епл“ да ги додаде категориите бидејќи верува дека корисниците или самите ќе бидат позаинтересирани, вторите во зависност од приходот што би можеле да го остварат и каде игрите со интегрирани набавки имаат многу да кажат.

Секако, иако новиот Apple TV има многу потенцијал, недостатоците на неговиот App Store покажуваат дека тој сепак треба да се полира. Сè уште не ги гледам категориите и тоа ми отежнува да најдам нови апликации, но добро е да видам како другите корисници можат да ги гледаат и да помислат дека ќе го видам тоа премногу брзо. Дали веќе ги гледате категориите? Не двоумете се да го оставите вашиот коментар, што ќе ни помогне да знаеме дали овој вид ажурирање ни доаѓа од корисници или од земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ј.М.Грана dijo

  Вчера го купив 64-гигабајтниот Apple TV на Mediamarkt и утрово тој веќе не работеше за мене. Го сменив за нов и да видам како и во моментот во Apple Store не сум видел никаква промена на категориите. Она од што се разочарав е што не можам да ја поврзам тастатурата или да ја користам далечинската апликација за iOS. Од друга страна, во стариот Apple TV 3 да.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Ј.М.Грана. Работната тастатура е општо разочарување. Никој не е задоволен со тоа (Кој би можел?). Се надевам дека далечинскиот управувач ќе стане компатибилен. „Разбирам“ дека „Епл“ повеќе сака да го продаде контролерот или да го натераме да го користиме, но по ѓаволите чини да додадете поддршка за пишување? Иако ова ќе биде полу-фиксирано кога ќе можеме да внесуваме текст преку глас.

   Во однос на категориите, вие потврдувате дека не работи тука, дека не сум само јас. Треба да биде ажурирање од типот на WhatsApp со повиците: кога и да посакате, кликнете на копчето и го имаме.

   Честитка.