Нови LG телевизори со 8k резолуција и компатибилни со AirPlay 2 и HomeKit

LG 8K телевизор

Иако најголемиот саем за потрошувачка технологија што секоја година се одржува во Лас Вегас, под името CES, сè уште не е официјално започнат, многу од нив се компании кои се искористувајќи ги претходните денови да објавиме кои ќе бидат некои од новините што ќе бидат лансирани во текот на оваа година.

Минатата година, едно од најпријатните изненадувања за корисниците на производите на Apple беше објавувањето на Компатибилност на AirPlay 2 со телевизорите Samsung, LG, Sony и Vizio, иако во зависност од производителот, оваа компатибилност вклучуваше и постари модели.

Корејската фирма LG штотуку официјално ја објави својата посветеност до 2020 година во ТВ секторот, каде пазарот е практично споделен со Samsung. Овој нов опсег на телевизии, кој се движи од 65 до 88 инчи и достигнува максимална резолуција од 8К кај најголемите модели.

Сите овие модели се компатибилни со AirPlay 2 и HomeKit, како и сите модели на LG што корејската компанија ги лансираше минатата година. Како и да е, тие немаат пристап до iTunes, ниту до Apple TV +, така што е одличен хендикеп што многу корисници ќе можат да го земат предвид при обновување на телевизорот доколку се корисници на производи на „Епл“.

Опсег на телевизори 2020 на LG Тоа ни овозможува да играме содржина природно до 8k преку влезовите HDMI и USB. Тие се компатибилни со кодеците HEVC, VP9 и AV1. Благодарение на третата генерација на Alpha 9 процесорот, тој е способен да репродуцира содржина во 8k со 60 fps.

Овие нови модели Тие користат технологија НаноЦел. Панелите во овие модели се составени од илјадници наночестички кои апсорбираат „бескорисна“ светлина за поголема точност на бојата и контрастот од кој било агол.

Моделите на Samsung, од 2018 година, се компатибилни не само со AirPlay 2, туку исто така имаат пристап до библиотеката iTunes како и пристап до стриминг видео услугата на Apple наречена Apple TV +.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.